18. Memoriał z Szymonem Wydrą i grupą Smokie

Na raciborskim stadionie OSiR-u 21 i 22 sierpnia odbędzie się 18. Memoriał im. mł. kpt. A. Kaczyny i dh. A. Malinowskiego . Impreza rozpocznie się o godz. 10.00 Turniejem Koszykówki Ulicznej STREETBALL.

Przypomnijmy tragiczne wydarzenia z 1992 roku i sylwetki obydwu poległych strażaków: największy po wojnie pożar lasów w zachodniej i środkowej Europie rozpoczął się około 13.50, 26 sierpnia 1992 roku. Podczas gaszenia pożaru lasów w Kuźni Raciborskiej zginęło tragicznie dwóch kolegów raciborskich strażaków: młodszy kapitan Andrzej Kaczyna i druh Andrzej Malinowski.

- reklama -

 

Pożar lasów w rejonie Kuźni Raciborskiej, Kędzierzyna-Koźla, Rud Raciborskich i Rudzińca pochłonął blisko 10 000 ha lasu, trwał 15 dni. Oprócz dwóch poległych wówczas strażaków 50 osób było wówczas hospitalizowanych, a około 2000 odniosło drobne urazy. Gaszeniem zajmowało się ponad 10 000 ludzi: strażacy, żołnierze, policjanci, funkcjonariusze Obrony Cywilnej i leśnicy. Do walki z żywiołem ściągnięto siły straży pożarnej z 30 województw – w tamtym czasie w Polsce było 49 województw. W akcji gaszenia pożaru brało udział 1100 wozów strażackich, 8 śmigłowców, 12 czołgów, pługów i spychaczy, 26 samolotów, 50 cystern kolejowych i 6 lokomotyw. Spaliło się 15 wozów i 26 motopomp. Całkowity obwód pożaru osiągnął około 120 km. Od 1993 roku NSZZ "Solidarność" Strażaków z Raciborza organizuje corocznie Memoriał, aby upamiętnić tragiczną śmierć swoich kolegów. 

 

Zobacz program 18. Memoriału

 

Młodszy kapitan Andrzej Kaczyna

Mł. kpt. Andrzej Kaczyna urodził się 17.09.1954r. w rodzinie strażackiej. Wraz z rodzicami mieszkał i wychowywał się na terenie Zawodowej Straży Pożarnej w Raciborzu – jego ojciec pracował w straży pożarnej. Służbę w ochronie przeciwpożarowej rozpoczął w dniu 1 września 1972 na stanowisku pomocnika dowódcy roty. Zaocznie ukończył Technikum Mechaniczne w Raciborzu, po czym w 1976r. odbył przeszkolenie dla młodszych podoficerów. W latach 1976-1978 kontynuował naukę zaocznie w Szkole Chorążych Pożarnictwa. W pierwszym okresie pracy pełnił służbę na podziale bojowym, a od roku 1979 do roku 1991 realizował działalność prewencyjną. Od kwietnia 1991 roku przeszedł do służby w podziale bojowym na stanowisko dowódcy plutonu. Będąc dowódcą plutonu brał udział i kierował wieloma akcjami ratowniczo-gaśniczymi, uzyskując bardzo dobre rezultaty. Za swoją pracę został odznaczony: Srebrną Odznaka za Zasługi w Zwalczaniu Powodzi, Brązowym, Srebrnym i Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa, pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zginął tragicznie wykonując swoje obowiązki służbowe w trakcie gaszenia pożaru lasu w rejonie Kuźni Raciborskiej.

 

Druh Andrzej Malinowski

Dh Andrzej Malinowski urodził się 21 listopada 1959 roku w Koźlu. Całe życie związał z Kłodnicą, tutaj żyli i pracowali jego rodzice. Do chwili tragicznej śmierci pracował jako piekarz w GS "Samopomoc Chłopska" w Kłodnicy, gdzie był przykładem dobrego pracownika i lubianego kolegi. Dh Andrzej Malinowski z Ochotniczą Strażą Pożarną w Kłodnicy związał się od najmłodszych lat, w 1975r. został członkiem OSP, gdzie aktywnie udzielał się w drużynie młodzieżowej. Zaangażowaniem i pracą społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej zyskał sobie sympatię, uznanie i zaufanie kolegów, którzy na walnym zebraniu członków OSP w Kłodnicy wybrali go do Zarządu Jednostki powierzając mu funkcję gospodarza remizy. Dh Andrzej Malinowski wykazał się dużymi zdolnościami organizatorskimi i pracowitością, był najbardziej aktywnym i czynnym uczestnikiem akcji pożarowych. Za swoją pracę został wyróżniony odznaką "Wzorowy Strażak" oraz odznaczony medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. Zginął 26.08.1992r. tragicznie podczas gaszenia pożaru lasu w rejonie Kuzni Raciborskiej, osieracając troje dzieci, w tym dwumiesięcznego syna.

 

Wanda Gozdek

Zobacz pełne wydanie Gazety Informator

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Do mt
    Ty baranie wejdź na stronę UK LEGENS Lowery był założycielem razem z Normanę grupę SMOKIIE . Lowery grający w Raciborzu napisał i skąponował 10 piosenek dla zespołu SMOKIE i dla tego ma prawa autorskie dla ZAiKSU w Polsce na granie tych utworów Norman ma tylko 50% utworów. Reszta zespołu który grał w Raciborzu to liderzy grupy z Liwerpulu ANIMALS i LEIZY więc cała śmietanka angielskich muzyków trza mieć pojęcie a potem pisać bzdury, Dlatego na ich sronie jest oficjalny plakat UK LEGENS SMOKIE bo do tego mają prawo. Co by nie było baranie to najlepiej robi ten co nic nie robi.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here