„Świetlik” po raz 4. Konkurs dla młodych pasjonatów przyrody

Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Wydziałem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ  już po raz 4. organizuje Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych „Świetlik”. Raciborskie Media ponownie objęły tą akcję patronatem medialnym.

- reklama -

Zgłaszanie się do konkursu trwa do 31 stycznia 2011 roku. Sam konkurs odbędzie się 22 marca 2011 roku o godz 9:00. Konkurs skierowany jest do uczniów klas 1-6 szkół podstawowych i będzie tak jak w poprzednich edycjach przebiegał w dwóch etapach.

 

Pierwszy z nich to  przeprowadzenie prostych doświadczeń naukowych na podstawie opisów przygotowanych przez organizatorów, a drugi rozwiązanie testów w oparciu o przeprowadzone doświadczenia. Zarówno I ,II  jak i III edycja Konkursu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Do III Edycji Konkursu zgłosiło się aż 13 tys. uczniów. Celem konkursu jest  zainteresowanie dzieci otaczającymi je zjawiskami przyrodniczymi i rozwinięcie umiejętności właściwego ich interpretowania. Zadaniem jakie postawili sobie organizatorzy jest także wzbudzenie w dzieciach pasji, dzięki której zrozumieją, że nauka może stanowić ciekawą alternatywę dla gier komputerowych, czy  spędzania czasu przed telewizorem.  Z pewnością aktywne uczestniczenie w lekcjach, zrobienie kroku bliżej świata, bliżej natury, zrozumienie i poznanie mechanizmów, które rządzą przyrodą – to dobry początek dla każdego ciekawego świata młodego człowieka. Organizatorzy liczą na to, iż nauczyciele biorący udział w „Świetliku” wraz ze swoimi klasami: wzbogacą formy przekazywania informacji dzieciom, spróbują stworzyć nowy kanon nauczania – barwnego i obrazowego, wreszcie że podejmą próby wykorzenienia panującego stereotypu nauczania, opartego na czytaniu i rozwiązywaniu zadań.

 

Poszukując dla najmłodszych obserwatorów przyrody jak najbardziej atrakcyjnej i nowoczesnej formy dla Konkursu nadano mu charakter internetowy. Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych „Świetlik” posiada swoją stronę internetową www.świetlik.edu.pl  na której zarówno nauczyciele, jak i uczniowie mogą znaleźć wszelkie potrzebne informacje dotyczące całej inicjatywy, materiały pomocnicze w przygotowaniach do Konkursu. Organizatorzy dokładają  wszelkich starań, by zachęcić młodych uczestników do rozwijania ich niezwykłych inwencji twórczych w Krainie Nauk Przyrodniczych, gdzie umiejętność eksperymentowania jest niezbędna.

 

Za udział w Konkursie przewidziano nagrody zarówno dla uczniów, jak i dla szkół. Uczestnicy, którzy znajdą się w gronie najlepszych otrzymają cenne nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Najliczniej uczestniczące szkoły mają szanse ma wygranie Warsztatów Przyrodniczych przeprowadzonych na terenie ich siedziby  przez pracowników Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Uczestnictwo ucznia w Konkursie zgłasza jego macierzysta szkoła lub inna jednostka  edukacyjna( po uprzedniej konsultacji z Fundacją) do której uczeń uczęszcza. Nie ma ograniczeń, co do liczby uczestników startujących z jednej szkoły lub jednostki edukacyjnej. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza rejestracyjnego w terminie do 31 stycznia 2011 roku. Formularz należy wypełnić bezpośrednio na stronie internetowej konkursu www.swietlik.edu.pl . Opłata za udział w konkursie wynosi 6 zł od każdego uczestnika.

 

Przypomnijmy, SP nr 1 na Ostrogu brała udział w konkursie już trzy razy, czyli od początku. Jak powiedziała wówczas nauczycielka przyrody, Sylwia Surma , opiekunka dzieci biorących udział w konkursie, w którym wzięło udział 40 uczniów z klas II-VI. Raciborskie Media życzą dzieciakom powodzenia i zajęcia dobrego miejsca w finale.

 

Organizatorzy zapraszają do odwiedzenia strony internetowej Konkursu www.swietlik.edu.pl i zapoznania się z Regulaminem Konkursu , który znajduję się w zakładce ZASADY na stronie głównej.

 

 

 

 

 

/w/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here