Od 1 września nie będą produkowane żarówki 75W

0

Od dzisiaj systematycznie będą znikać ze sklepów tradycyjne żarówki 75W ponieważ UE zakazała ich produkcji i sprzedaży, a w 2012 roku zupełnie znikną ze sklepów.

UE uznała, że tradycyjne żarówki przyczyniają się do zmian klimatu – zużywają zbyt dużo energii, co jest przyczyna emisji gazów cieplarnianych. W ubiegłym roku ze sprzedaży zostały wycofane żarówki 100 W. W zamian pomieszczenia będą oświetlane przy użyciu świetlówek lub diod, które są ekologiczne. Tradycyjne żarówki pobieraną energię zużywają przede wszystkim na produkcję ciepła, a tylko niewielki procent przekłada się na produkcję światła. Energooszczędne świetlówki zużywają aż do 80 procent energii mniej, niż żarówki tradycyjne. A przy tym pracują nawet do 12 razy dłużej. Są też bardzo drogie, jednak ich zakup zwraca się już po roku. Dlatego przez następnych kilka lat (żarówki kompaktowe są długowieczne) pozwalają znacząco zmniejszyć rachunki za energię. Korzyść jest więc podwójna: nabywca oszczędza, a do atmosfery ulatnia się mniej dwutlenku węgla.

- reklama -

 

Jednak opinie na temat żarówek wzbudzają kontrowersje. Znany fizyk prof. Łukasz Turski stwierdził, że to nieprawda, iż energooszczędne są tańsze i dłużej służą. – Muszą one działać dłużej, żeby były energooszczędne. Jeśli włącza się ją i wyłącza na chwilę np. w łazience, to zużywa ona więcej energii niż zwykła, ponieważ musi zadziałać elektroniczny starter – wyjaśnił fizyk. Zaznaczył też, że nie jest przekonany, że te lampy energooszczędne są aż tak dobre, bo wprowadzają do środowiska rtęć. Nie tak dawno była wojnę z usuwaniem termometrów rtęciowych. Poza tym, jak się jest za blisko żarówki energooszczędnej, to można dostać sporą dawkę promieniowania ultrafioletowego, jak w solarium. Ponieważ żarówki energooszczędne zwierają rtęć, nie do końca wiadomo co z nimi zrobić i gdzie oddać, żeby zostały utylizowane po to, by szkodliwy pierwiastek nie wydostał się do środowiska. W żadnym przypadku nie można ich po prostu wyrzucać do śmieci.

 

/w/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here