
Racibórz wzorem ubiegłych lat włącza się w akcję "Sprzątanie świata" 17 i 18 września. Za przyniesione do punktu zbiórki odpady elektryczne i elektroniczne będzie można otrzymać sadzonki roślin.
Ogólnopolska akcja "Sprzątania Świata" inicjowana i koordynowana przez Fundację Nasza Ziemia jak co roku odbędzie się w trzeci weekend września tj. 17-19 września. Tegoroczne hasło przedsięwzięcia brzmi: "Chrońmy bioróżnorodność – segregujmy odpady".
W ramach raciborskiego "Sprzątania Świata 2010" uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów oraz przedszkolaki zadbają o czystość naszego miasta poprzez uprzątnięcie odpadów zalegających w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Dzieci i młodzież, jak co roku przemaszerują przez tereny objęte ochroną przyrody, parki, zieleńce, okoliczne lasy i okolicę swoich szkół i przedszkoli aby zaprowadzić tam porządek.
Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta w Raciborzu we współpracy z firmami odbierającymi odpady komunalne 18 września od godz. 9.00 do godz. 16.00 organizuje już IV zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Wzorem ubiegłego roku będą dwa punkty zbiórki zlokalizowane na placu parkingowym na Ostrogu naprzeciw kościoła i na skrzyżowaniu ulic Opawskiej i Łąkowej. Przynosząc odpady elektryczne i elektroniczne do punktu zbiórki będzie można otrzymać sadzonki roślin, które wzbogacą raciborskie ogrody przydomowe, działkowe i balkony. Zielone nagrody będą rozdawane do wyczerpania zapasów.
/UM/




![Kryminały po śląsku w raciborskiej bibliotece. Spotkanie z Marcinem Szewczykiem [ZDJĘCIA] Kryminały po śląsku w raciborskiej bibliotece. Spotkanie z Marcinem Szewczykiem](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/marcin-szewczyk-pszow-biblioteka-raciborz.jpg)







![218 uczniów z Raciborza ze stypendiami za wyniki w nauce [ZDJĘCIA] Rozdanie stypendiów za wyniki w nauce w pierwszym półroczu roku szkolnego 2025/2026](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/stypendia-raciborz.jpg)


![Ponad 15 litrów krwi podczas akcji w raciborskim oddziale Straży Granicznej [ZDJĘCIA] Ponad 15 litrów krwi podczas akcji w raciborskim oddziale Straży Granicznej](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/slosg-straz-graniczna-krwiodawstwo.jpg)
![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)











