Odlali rekordowy garnek żeliwny, planują ogromną filiżankę

2

Waży ponad 4 tony i zmieści 4800 litrów płynu. To największy na świecie żeliwny kocioł, w którym ugotowano największą w Polsce wodzionkę, czyli tradycyjną śląską zupę. Wszystko po to, by pomóc powodzianom. Naczynie wykonano w Zespole Odlewni RAFAMET w Kuźni Raciborskiej.

Piknik charytatywny, którego główną atrakcją było bicie rekordu w gotowaniu wodzionki, odbył się 12 września 2010 r. w Raciborzu. Zorganizowała go redakcja „Nowin Raciborskich”, a akcję wsparła m.in. rafametowska odlewnia.

- reklama -

– Powódź nie jest nam obca. Jej skutki odczuliśmy zarówno w roku 1997, jak i bieżącym, kiedy to woda podtopiła część naszego zakładu. Wyrządziła też szkody w domach naszych pracowników, którzy w większości mieszkają na terenach zalewowych w okolicach Kuźni Raciborskiej. Ten kocioł był takim naszym darem serca, od powodzian dla powodzian. Bo z zaangażowaniem wykonali go pracownicy naszej odlewni, którzy sami ucierpieli w wyniku tegorocznej powodzi – mówi Adam Witecki, prezes Zespołu Odlewni RAFAMET.

 

 

Kucharz Krzysztof Górski podczas gotowania największej w Polsce wodzionki.
 

 

 

Podczas pikniku w olbrzymim garnku kucharz Krzysztof Górski z Teatru Kulinarnego ugotował 1622 litry wodzionki! W ten sposób pobity został rekord Polski w przygotowaniu tej śląskiej zupy chlebowej, do przyrządzenia której zużyto 700 bochenków chleba! – Przygotowanie jakiejkolwiek potrawy w tak nietypowym naczyniu jest dużym wyzwaniem i fantastyczną kulinarną przygodą! – mówi Krzysztof Górski. – Jestem przekonany, że byłem pierwszym i jedynym na świecie kucharzem, któremu było dane gotować w czterotonowym, żeliwnym – a więc protoplaście późniejszych naczyń – saganie – dodaje kucharz.

 

 

Prezes odlewni Adam Witecki (na zdj. z prawej) wraz z głównym metalurgiem Jackiem Opielą osobiście nadzorowali, jak olbrzymi garnek sprawdza się w praktyce. 

 

 

 

Wkrótce okazało się, że podczas pikniku pobito jeszcze jeden rekord. Tym razem świata! – Odlany na tę okazję w Zespole Odlewni RAFAMET olbrzymi garnek żeliwny jest największym tego typu naczyniem na świecie – informuje Dionizy Zejer z Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych. – To dla nas ogromne zaskoczenie, tym bardziej, że na co dzień wykonujemy nawet 40-tonowe odlewy. Odlew kotła był więc niewielki i nie przypuszczaliśmy, że nikt wcześniej nie wyprodukował niczego większego – komentuje prezes Adam Witecki.

 

 

Produkcja największego na świecie garnka żeliwnego trwała niecałe 3 tygodnie.
 

 

 

Produkcja największego na świecie garnka żeliwnego w Zespole Odlewni RAFAMET trwała niecałe 3 tygodnie, łącznie z wykonaniem styropianowego modelu odlewniczego. Do wyprodukowania samego odlewu zużyto około 1,5 tony surówki, 500 kg złomu stalowego i 2 tony złomu żeliwnego. Wszystko zostało przetopiono w temperaturze ponad 1400 st. Celsjusza i wlano do formy wykonanej z masy furanowej (zregenerowany piasek utwardzony chemicznie).

Odlewnia planuje wykonać kolejny rekordowy odlew. – Zamierzamy wykonać ogromną filiżankę. Wspólnie z kucharzem Krzysztofem Górskim chcemy pobić rekord w gotowaniu… kawy – informuje prezes Witecki.

 

/am/

 

czytaj także: Wskaźniki rentowności RAFAMET na dobrym poziomie

——————————————————————-

REKLAMA:

 

Głośniki Creative Inspire T6160

 

http://images.europe.creative.com//images/products/450x350/pdt_18940.png

Nadszedł czas, aby zacząć słuchać dźwięków przestrzennych w systemie 5.1 w grach , utworach muzycznych i filmach przez nowe głośniki Creative Inspire T6160. Pora pobudzić zmysły wrażeniami barwnego panoramicznego dźwięku przestrzennego. Klasyczny styl i łatwość obsługi to cechy, które sprawiają, że możliwość zanurzenia się w wielokanałowym dźwięku przestrzennym i korzystania z wszystkich zalet produktów firmy Creative — lidera branży audio — jest doskonałym wyborem. Przetwornik głośnika niskotonowego typu long-throw i pięć głośników satelitarnych zapewniają mocne basy oraz dźwięk pozycyjny pozwalający na większą precyzję w grach i dający mocniejsze wrażenia z oglądania filmów. Dzięki stylowemu wyglądowi i jakości dźwięku głośniki Creative Inspire T6160 są idealnym dodatkiem do komputera PC lub notebooka .

 

Cena w SOFT-ib : 225 zł

Cena w komputronik.pl: 229 zł

Cena w vobis.pl: 269 zł

(Ceny na dzień 5.10.10.)

 

 

 

 SOFT-ibKOMPUTERY NOTEBOOKI KASY FISKALNE MULTIMEDIA SPRZĘT AKCESORIA SERWIS INTERNET

 

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

2 KOMENTARZE

  1. Duuuuży garnek, ale z pochwałami poczekam na ekspertyzę i rachunnki niejakiego WAWa.

  2. A może byt ak przekazać takie kotły czy filiżanki miastom partnerskim, dołączając przepis na wodzionkę. Byłby widoczny ślad naszego miasta za granicą. Dobra i atrakcyjna promocja turystyczna i gospodarcza.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here