W oczekiwaniu na gigabitowy DSL

Dostawcy rozwiązań DSL robią wiele, aby zwiększyć przepustowość połączeń DSL. Agregują kilka linii miedzianych, budują wirtualne połączenia oraz używają innych zaawansowanych technologii, dzięki którym Digital Subscriber Line pracuje wydajniej.

Na tegorocznej konferencji Broadband World Forum w Paryżu firma Nokia Siemens Networks poinformowała o opracowaniu technologii, dzięki której dane można transmitować na odległość 400 m z szybkością 825 Mb/s. Kilka tygodni wcześniej firma Huawei pochwaliła się, że może transmitować dane przez połączenie DSL na odległość kilkuset metrów z szybkością 700 Mb/s. Alcatel-Lucent również opracował podobną technologię, która gwarantuje jeszcze większą przepustowość – do 910 Mb/s.

- reklama -

 

edna z metod zwiększających przepustowość tego typu połączeń polega na jednoczesnym przesyłaniu danych przez kilka par miedzianych kabli przy użyciu technologii VDSL2 (Very high bit-rate Digital Subscriber Line). Alcatel-Lucent stosuje technologię DSL Phantom Mode, a Nokia – Phantom DSL. Polegają one na budowaniu trzeciej wirtualnej pary miedzianych przewodów, która transmituje dane przez istniejące dwie fizyczne pary.


Metoda taka ma też swoje wady. Podstawowa to taka, że między poszczególnymi parami przewodów dochodzi do przesłuchów, które zakłócają sygnały i zmniejszają przepustowość całego połączenia. Dostawcy tego rodzaju rozwiązań stosują wtedy specjalną metodą redukującą przesłuchy: wektorowanie (vectoring).


Czasami dostawcy decydują się też na stosowanie czterech par miedzianych przewodów, chociaż z oczywistych względów nie jest to możliwe w każdym środowisku. Najczęściej są to dwie pary przewodów. Jak wykazały testy przeprowadzone przez Alcatel-Lucent, można wtedy przesyłać dane na odległość 400 m z szybkością do 390 Mb/s. Do tego dochodzi technologia wektorowania, która zdaje egzamin przy przesyłaniu danych na odległość do 1000 m.


Firma ZTE poinformowała natomiast kilka dni temu, że używając technologii VDSL2 oraz wektorowanie, można przesyłać dane przez jedną miedzianą parę przewodów na odległość 300 m z szybkością 100 Mb/s.


Pierwsze rozwiązania oparte na wymienionych wyżej rozwiązaniach mają pojawić się na rynku w przyszłym roku.

 

 

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here