Wizytacja biskupia w parafii Brzezia

Co pięć lat parafie odwiedza biskup. Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej, ks. bp. Józef Kupny, do Brzezia przybył po raz pierwszy. Wizytacja połączona była z bierzmowaniem.

Konsekrowany w lutym 2006 roku Biskup Józef Kupny należy do biskupów "nowego pokolenia" (54 lata); urzeka prostym serdecznym słowem i bezpośrednim sposobem bycia.

- reklama -

(Ks. Biskup Józef Kupny  rozpoczął studia na Wydziale Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. w 1986 roku. Uwieńczył je uzyskaniem stopnia doktora nauk humanistycznych – w zakresie filozofii i socjologii. Rozprawę doktorską napisał na temat: "Antropologiczne podstawy nauczania społecznego Jana Pawła II". W 2001 został rektorem Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.  W 2003 otrzymał godność kapelana Jego Świątobliwości. 21 grudnia 2005 ogłoszona została nominacja ks. rektora Józefa Kupnego na biskupa pomocniczego archidiecezji katowickiej.)

 

 

Uroczysta msza wraz z ceremonią bierzmowania prowadzona przez była proboszcza ks.Kazimierza Kopcia, masza zawierała wiele elementów życzeń i ciepłych słów. Złożone zostały m.in.od Rady Parafialnej.  W sobotę, 13 listopada z rąk biskupa sakrament bierzmowania przyjęło dziewięciu młodzieńców i siedemnaście panien brzeskiej parafii.

 

 

 

 

 

W kazaniu skierowanym głównie do młodzieży przyjmującej sakrament bierzmowania Biskup powiedział m.in. "Duch Święty podpowiada Wam dobre uczynki, wsłuchujcie się w Jego głos…"
Ciekawym podkreśleniem słów Biskupa była "Barka" – pieśń zaśpiewana przez Waldemara Świerczka. Symboliczna barka stanowiła też dekorację ołtarza.
Na zakończenie Biskup błogosławił najmłodszych parafian – dzieci, "które są przyszłością parafii…".

 

 

 

 

 

Po mszy św. parafianie oraz księża zobaczyli prezentację multimedialną – Brzezie, nasze życie (zrealizowaną prze Krzysztofa Burka). W prezentacji nie zabrakło obrazów kościoła, zdjęć i filmów świątyni, zdjęć z lotu ptaka oraz materiałów z udziałem parafian w świętach roku liturgicznego.

Niedzielną mszę uświetniał (jak zwykle podczas doniosłych wydarzeń religijnych w Brzeziu) występ brzeskiego chóru, który miał możliowść spotakać się po mszy z Ks. Biskupem. Przed ołtarzem chór zaśpiewał  pod dyrekcją Aleksandry Gamrot, radosną pieśń, która odzwierciedlała podziękowanie za odwiedziny parafii.Podczas rozmowy z chórzystami padły m.in. słowa: "Gdzie śpiew tam podwójna modlitwa…"
W rozmowie z chórem Biskup poruszył tematy prób, młodych śpiewaków…, składał gratulacje będąc pod wrażeniem występu. "Wiedziałem, że w parafii działa chór ale dopiero kiedy usłyszałem wasz występ przekonałem się jak pięknie uświetniliście nasze spotkanie liturgiczne…" – powiedział na zakończenie specjalny gość, po czy osobiście wręczył każdemu z uczestników pamiątkowe obrazki.

 

 

 

 

 

Ostatnim punktem programu wizyty Biskupa było spotkanie z redaktorami pisma "Brzeski Parafianin". Redaktorzy Małgorzata i Florian Burek otrzymali podziękowanie za wkład w tworzenie pisma. Ks. Biskup był pod wrażeniem opracowań historycznej monografii Brzezia
Po spotkaniu proboszcz Kazimierz Kopeć podkreśił, że spotkanie miało bardzo duże znaczenie oraz niespodziewanie serdeczny przebieg.

 

 

 

 

Zobacz fotorelację z wizyty ks.Biskupa Józefa Kupnego w Brzeziu

 

//i/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here