Chrześcijańska przyjaźń bez granic

2

13 stycznia w raciborskim klasztorze ANNUNTIATA odbyło się już trzynaste polsko – czeskie spotkanie opłatkowe, organizowane w ramach współpracy przez Klub Inteligencji Katolickiej.

Eucharystii przewodniczył ks. infułat Marian Żagan w koncelebrze ks. Kazimierza Płachty – proboszcza z Ropicy / Czechy/ oraz ks. prał. Jana  Szywalskiego  – proboszcza ze Studziennej.  W wygłoszonej homilii ks. infułat między innymi nawiązał do atmosfery i przeżycia wewnętrznego świąt Bożego Narodzenia a także  do chrześcijańskiej tradycji łamania się opłatkiem. Licznie zgromadzeni w kaplicy modlili się i śpiewali kolędy zarówno w j. polskim i czeskim. Nie zapomniano też w modlitwie wiernych o dobrodziejach KIK i jego współzałożycielu śp. ks. prał. Stefanie Pieczce.

- reklama -

 

 

 

 

Na początku agapy w auli klasztornej,  księża pobłogosławili opłatki a potem składano sobie życzenia na nowy rok. Zwyczaj  łamania się opłatkiem Czesi przejęli już do swoich parafii podczas 13 lat współpracy z raciborskim KIK. Było wspólne kolędowanie w obydwu językach, rozmowy i wspomnienia. Ks. infułat Marian  Żagan, wywodzący się z regionu cieszyńskiego , składając życzenia nawiązał do minionych lat, kiedy przekroczenie granicy polsko – czeskiej wymagało wielu formalności a Kościół był tam prześladowany. Życzenia dalszej , dobrej współpracy złożyli: ks. Kazimierz Płachta oraz prezes Polskiego Związku Kulturalno – Oświatowego na Zaolziu.

 

 

 

Głos zabrali również : Henryk Siedlaczek – poseł do sejmu RP, starosta raciborski Adam Hajduk, prezydent Raciborza Mirosław Lenk i przełożona Prowincji Polskiej Zgromadzenia Misyjnego  Służebnic Ducha Świętego s. Renata.

 

Dziękowano też stałym sponsorom tych spotkań: Raciborskiej Spółdzielni Mleczarskiej,  Zakładom Przetwórstwa Mięsnego Maxpol w Kuźni Raciborskiej i Ernestyna Janety w Lubomi oraz Firmie „Wody Borucin”, wydawnictwu „Amun” w Raciborzu, Piekarni „Alfred” Państwa Chrobak i Cukierni „Conditorei”. Przy tej okazji odmówiono modlitwę o zdrowie dla ciężko chorego Alfreda Malcharczyka.

 

 

 

 

 Rozległo się również „Sto lat” z życzeniami dla Pani Klary Radeckiej z okazji obchodzącej w ubiegłym roku 90 rocznicy urodzin oraz tegorocznej solenizantki, 80-letniej Katarzynie Dziekan. Obydwie panie od wielu lat biorą udział w działalności KIK.

 

Na tegoroczne spotkanie opłatkowe przybyło ok. 160 osób, w tym 80 wiernych z czeskich parafii w Ropicy, Gutach, Opawie i  Velkich  Hosticach wraz ze swoim byłym i obecnym proboszczem ks. Kazimierzem Płachtą. Pozostali goście to przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Raciborskiego Koła Sybiraków, Uniwersytetu III wieku, Stowarzyszenia „Dobro Ojczyzny” oraz członkowie i sympatycy Klubu Inteligencji Katolickiej. Religijna, miła i serdeczna atmosfera spotkania na długo pozostanie w pamięci uczestników 13 polsko – czeskiego spotkania opłatkoweg stwierdził na zakończenie  ks. Infułat  Marian  Żagan.

/K.N./

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Byłem po raz pierwszy zaproszony na tym opłatkowym spotkaniu. Jestem zachwycony dobrą organizacją Pana Niewrzoła i sióstr z klasztoru.Było to dla mnie wielkie przeżycie Bożego Narodzenia w tak ciekawym i doborowym towarzystwie. Dziękuję.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here