Przypomną zapomniany taniec na stulecie Strzechy

0

Był zapomniany na wiele, wiele lat. Do końca nie wiadomo skąd pochodzi, ale dla raciborzan zawsze był ważny i, jak przekonują znawcy – typowy. Instruktorzy RCK chcą do railendra wrócić i zaprezentować go podczas jubileuszu "Strzechy".

Już w maju Raciborskie Centrum Kultury rozpocznie obchody 100-lecie "Strzechy", dawnego domu polskiego, ośrodka narodowego w niemieckim Raciborzu. RCK zapowiada wiele atrakcji. – Ruszamy 2 maja, kiedy to zaprosimy na zwiastun wystawy "Miejsca, Ludzie, Wydarzenia – 100 lat Strzechy w fotografii", gdzie obok nowych zdjęć pojawią się też i te zupełnie stare, niesamowicie cenne, a 3 maja przepiękny koncert z okazji 15-lecia najmłodszej grupy Zespołu Pieśni i Tańca „Mała Strzecha”. Gościnnie wystąpi Aldona Gawron-Krupa, bo to przecież m.in. od niej to wszystko się zaczęło – mówi Janina Wystub, dyrektor RCK.

- reklama -

 

Główne obchody zaplanowano na 24 września. Wszystko rozpocznie się mszą św. w Kościele pw. św. Mikołaja, potem otwarcie całej wystawy "Miejsca, Ludzie, Wydarzenia – 100 lat Strzechy w fotografii" i uroczysta akademia. – To jubileusz wyjątkowego miejsca, bo przez te 100 lat skupiało ludzi z inicjatywą, ludzi którym zależało, by tworzyć, działać dla raciborszczyzny. Potem okres wojenny, który wszystko przerwał, potem odbudowa, "Strzecha" zawsze była miejscem znaczącym – mówi Wystub.

 

Na wrzesień zaplanowano też zabawę ludową, spektakl z rozmachem „Zolyty i wesele raciborskie wg. Romana Masarczyka". Tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca Strzecha zaprezentują tam typowo raciborski taniec – railender. – Na naszym terenie był szczególnym tańcem, każda zabawa, każde wesele zaczynało się właśnie railendrem. To wspaniały, parowy taniec. Zaczyna się od marszu, potem poleczka i waloszek na koniec. O railendrze trzeba było na wiele, wiele lat zapomnieć, wiadomo jakie były czasy. Dziś możemy do niego wrócić – cieszy się Aleksandra Orłowska, jedna z założycielek zespołu, tańczy w nim i pracuje z młodzieżą od 50 lat.

 

Obchody 100-lecia potrwają aż do listopada. Odbędą się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Racibórz.

PROGRAM:
02.05 –  Zwiastun wystawy „Miejsca, Ludzie, Wydarzenia-100 lat Strzechy w fotografii”
03.05 – Koncert z okazji 15- lecia działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Mała Strzecha”
14.06 – Konkurs plastyczny „Strzecha w mojej wyobraźni”
14.06 – Dzień otwarty „Strzechy” – pokazy zespołów ARA
Koncert „Kwartetu Bramy Morawskiej”
24.10 – Główne obchody jubileuszu, msza św. w Kościele św. Mikołaja, otwarcie wystawy fotograficznej, akademia okolicznościowa, spektakl „Zolyty i wesele raciborskie wg. Romana Masarczyka, zabawa ludowa.
05.11 – II Międzynarodowy Festiwal Śląskiej Pieśni Ludowej im. Romana Masarczyka
12.11 – Koncert laureatów

 

RCK

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here