„Smaczne i zdrowe” Gimnazjum w Grzegorzowicach

0

Road Show Truck programu "Jedz smacznie i zdrowo" przyjeżdża do województwa śląskiego. We wtorek, 17 maja odwiedzi Gimnazjum przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Josepha von Eichendorffa w Grzegorzowicach.

Jest to nagroda dla uczniów, przyznana w ramach programu edukacyjnego "Jedz smacznie i zdrowo". Wywalczyli ją gimnazjaliści z klasy II przygotowując film promujący zdrowy styl odżywiania. Road Show Truck to samochód z mobilną kuchnią, w którym odbywają się zajęcia dla uczniów prowadzone przez dietetyczkę i kucharza. Na uczniów czeka w nim wiele atrakcji. Podczas interaktywnej lekcji młodzież ma okazję poszerzyć swoją wiedzę o zdrowym i smacznym jedzeniu. Oprócz teorii jest także czas na praktykę. Pod okiem wykwalifikowanego kucharza gimnazjaliści wykorzystują zdobyte wiadomości przy kuchennym stole. Dodatkową niespodzianką jest zabawa w grę wykorzystującą technologię Augmented Reality. Łączy ona obraz rzeczywisty z komputerowymi, wirtualnymi elementami. Poza tym uczniowie mają okazję zważyć się i zmierzyć oraz porozmawiać z dietetykiem i kucharzem. Specjaliści z chęcią odpowiadają na wszelkie żywieniowe pytania i podpowiadają, jak urozmaicić codzienne menu.

- reklama -

 

Jesteśmy dumni, że uczniowie z naszej szkoły zostali wyróżnieni w konkursie programu "Jedz smacznie i zdrowo". Ta nagroda jest dla nas ważnym sukcesem – powiedziała dyrektor Gimnazjum w Grzegorzowicach Małgorzata Szatanek. Należy powtarzać młodzieży, że odpowiednie odżywianie ma ogromny wpływ nie tylko na wygląd zewnętrzny, lecz również na pamięć i szybsze przyswajanie nauki. Uważam, że szkoła jest doskonałym miejscem, by uczniowie zdobyli tę wiedzę i nauczyli się z niej korzystać. Ogromnie się cieszymy, że nasi podopieczni, dzięki zaangażowaniu mgr Eweliny Marek oraz mgr Katarzyny Siąkowskiej,  ogli wziąć udział w programie skierowanym do gimnazjów, który porusza kwestie zdrowego odżywiania.

 

W województwie śląskim w program zaangażowało się 41 szkół. Pierwszym etapem było przeprowadzenie lekcji żywieniowych przez nauczycieli – na podstawie specjalnie przygotowanych dla nich scenariuszy. W takich zajęciach wzięło udział ponad 2600 uczniów ze 112 klas. Wyróżnienie w postaci Road Show Trucka otrzymały cztery szkoły. Wizytę mobilnej kuchni programu "Jedz smacznie i zdrowo" w województwie śląskim poza uczniami z Grzegorzowic wygrali utalentowani gimnazjaliści z Pyskowic (16.05.), Wodzisławia Śląskiego (18.05.) i Jastrzębia-Zdroju (19.05.).Do konkursu z całej Polski nadesłano blisko 120 filmów i ponad 700 plakatów. 20 zwycięskich klas wygrało dla swych szkół tablice multimedialne, natomiast 50 wyróżnionych otrzymało wizytę Road Show Trucka. W programie "Jedz smacznie i zdrowo" wzięło udział 458 gimnazjów. 622 nauczycieli wyedukowało w dziedzinie zdrowego odżywiania blisko 23 000 uczniów z 1014 klas. Prace uczniów można oglądać w Galerii plakatu i Galerii filmu umieszczonych na stronie internetowej www.jedzsmacznieizdrowo.pl.

 

Celem programu jest nauczenie młodzieży zasad prawidłowego i zdrowego odżywiania, zachęcanie do podejmowania pierwszych samodzielnych prób gotowania oraz uwrażliwianie na kwestię niemarnowania żywności. Program zorganizowała marka WINIARY, a partnerem społecznym programu jest Federacja Polskich Banków Żywności. Patronat honorowy objęła Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall oraz Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych.

 

Więcej informacji:
Karol Bandurski
Eskadra Publica
Tel.: 022 643 01 23
E-mail: [email protected]

Iwona Zaczek
Nestle Polska, Dział Komunikacji i Usług Marketingowych
Tel.: 022 607 26 24, 0600 204 933
E-mail: [email protected]

Maria Gosiewska
Federacja Polskich Banków Żywności
tel./fax. (22) 654 64 00, wew.108, 692 018 022
E-mail: [email protected]

 

Informacje o organizatorach oraz patronach:

Organizator

– WINIARY to marka znana Polakom od prawie 70 lat, a sygnowane nią wyroby są synonimem doskonałego połączenia tradycyjnego polskiego smaku z innowacyjnością i nowoczesnością. Oferta WINIARY to około 200 różnych wyrobów kulinarnych, takich jak: zupy, buliony, sosy, Pomysły na… , dania instant, majonezy, przyprawy, galaretki, kisiele oraz budynie. WINIARY zaspakajają potrzeby zarówno wielbicieli kuchni tradycyjnej, jak i nowoczesnej oraz wszystkich tych, którzy na gotowanie mają coraz mniej czasu. Oficjalna strona marki: www.winiary.pl

 

Patron społeczny

– Federacja Polskich Banków Żywności – organizacja pozarządowa, powstała 1997 roku, zrzeszające 27 Banków Żywności z różnych regionów Polski. Misją Federacji jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności i walka z niedożywieniem. Banki Żywności udzielają bezpłatnej pomocy żywnościowej ponad 3 400 organizacjom i instytucjom społecznym, za pośrednictwem których trafia ona do blisko miliona osób najbardziej potrzebujących w całej Polsce.  W 2009 roku Banki Żywności przekazały łącznie ponad 68 tysięcy ton artykułów spożywczych. Więcej informacji: www.bankizywnosci.pl

 

Patroni honorowi

– Minister Edukacji Narodowej  – Katarzyna Hall

– Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych – powstało 30 lat temu z inicjatywy Komitetu Żywienia Człowieka Polskiej Akademii Nauk. Głównym celem Towarzystwa jest zintegrowanie środowiska naukowego z obszaru nauk medycznych, rolniczych, ekonomicznych i biologicznych, działających w zakresie dyscypliny żywienia człowieka. Towarzystwo prowadzi działalność edukacyjną i wydawniczą, organizuje kongresy i sympozja poświęcone żywieniu człowieka. Zajmuje się też społecznym doradztwem w zakresie żywienia i współpracuje z krajowymi i zagranicznymi instytucjami zajmującymi się tą tematyką. Strona internetowa: www.ptnz.republika.pl

 

/w/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here