Masa Krytyczna wyruszyła po raz 5.

2

Za wysokie krawężniki przy wjazdach i zjazdach, brak dobrego oznaczenia ścieżek rowerowych, ścieżki rowerowe na wałach, ale jak do nich bezpiecznie dojechać? – pytali uczestnicy Masy. Zobacz fotogalerie

W niedzielne popołudnie w Masie uczestniczyło około 500 rowerzystów. Rowerzyści ruszyli spod pomnika Arki Bożka przy ulicy Opawskiej, by później pod eskortą policji przejechać ulicami: Wojska Polskiego, Mariańską, Londzina, Odrostradą na rondo przy moście zamkowym. Na rondzie kawalkada rowerzystów zrobiła dwa okrążenia, by ulicą Odrzańska przejechać na Rynek.

- reklama -

 

Zadaliśmy niektórym uczestnikom Masy pytanie: dlaczego biorą w niej udział odpowiadali?

 

Piotr – w Masie Krytycznej biorę udział po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni, dopóki nic się nie zmieni. Chcemy, że ścieżki zostały rozbudowane, bo jak na razie raczej niewiele się dzieje. Ja często jeżdżę do pracy rowerem – mówi z kolei Marek – i te, które są, są złe. Krawężniki są za wysokie, nie ma wjazdu, ani zjazdu na ścieżki. Jest niebezpiecznie, oznakowanie istniejących ścieżek jest też niewystarczające i nie jest odnawiane – dodaje Piotr.

 

Ja biorę udział w Masie po raz drugi, przede wszystkim dlatego – mówi Jan – że w ogóle się jeździ na rowerze. Drugim powodem jest to, że jest to swego rodzaju manifestacja ludzi, którzy są wierni pewnym zasadom poruszania się na dwóch kółkach, a prawa rowerzystów powinny być respektowane i egzekwowane, żeby rowerzysta nie czuł się intruzem na drodze. Bardzo się natomiast sytuacja się poprawiła w realizacji nowych ścieżek rowerowych, ale są jeszcze miejsca, gdzie na ścieżkach są latarnie, słupki, czy też ścieżkę przecina parking. Ścieżki nie są sprzątane i są po prostu brudne. Unikam takich ścieżek, ale jeżdżąc po szosie narażam się na niebezpieczeństwo potrącenia, szczególnie w dni powszednie – dodał Jan.

 

 

 

 

 

Biorę udział w Masie , bo mi się to podoba – mówi pani Ela. Razem z mężem wszędzie jeździmy na rowerze, nie tylko po zakupy, ale często robimy sobie wycieczki rowerowe, jak tylko pogoda na to pozwala. Bardzo dobrze, że w Raciborzu powstaje coraz więcej ścieżek, tylko te zjazdy i wjazdy na nie są za wysokie – dodał mąż pani Eli – no i te przejazdy przez jezdnie są bardzo niebezpieczne.

 

 

 

 

 

Z kolei pan Piotr, który bierze udział w Masie razem z synem Piotrem uważa, że jest to słuszny protest, bo w mieście nie ma się gdzie poruszać na rowerach. Nie ma takich ścieżek rekreacyjnych , żeby razem z rodziną pojechać sobie na wycieczkę rowerową i nie obawiać się, że coś nas potrąci – stwierdza. Istniejących ścieżek jest za mało, a sam dojazd do niech jest bardzo niebezpieczny, przede wszystkich dla tych, którzy chcą pojeździć na rowerze razem z małymi dziećmi. Jednak dla mnie największym problemem, że tych dróg rowerowych mamy za mało, można stwierdzić, że jest ich tyle, co kot napłakał…

 

Piotr Dominiak , jeden z głównych organizatorów Masy Krytycznej powiedział: 5. Rowerowa Masa Krytyczna ma za zadanie pokazać władzom jakie są fakty związane z nieprawidłowościami przy budowie dróg rowerowych, a przede wszystkim nie spełniają one norm ich funkcjonowania. Są za wysokie krawężniki, są budowane z kostki, a wiadomo, że nawierzchnia asfaltowa jest dużo lepsza. Na drodze rowerowej stawiane są znaki drogowe lub przecinają je parkingi. Często taką drogę buduje się wzdłuż chodnika i trudno jest je odróżnić, powoduje to często kolizje z pieszymi. Po to zorganizowaliśmy to [przedsięwzięcie, aby można było zamanifestować te wszystkie nieprawidłowości.

 

/w/

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Zdecydowanie ładny wynik w tym roku mieliśmy! pogoda troszkę nas postraszyła jednak na szczęście tylko przez chwilę.. 😉
    Weźcie do korekty ten tekst bo aż w oczy szczypie jak się czyta.. :p

  2. faktycznie wygląda jakby kto zjarany pisał. Dżizzasssssss
    A [color=#ff0000]pan Piotr, który bierze udział w Masie razem z synem Piotrem[/color]
    wręcz wymiata
    poza tym masa była wczoraj o 3, relacja dziś (?popołudniu?)

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here