Marek Mansz: Jestem w 99 proc. wkręcony w ten klimat

1

Warsztaty średniowieczne organizowane przez RCK prowadzone są przez Marka Mansza – z zamiłowania odtwórcę wczesnego średniowiecza. O jego pasję wypytywali uczestnicy warsztatów dziennikarskich.

Swoją przygodę ze średniowieczem rozpoczął 10 lat temu, stara się odtworzyć wikinga z przełomu XI- XII wieku. – Wszystko zaczęło się od filmu „Brave Heart”, to on we mnie zrodził chęć wcielenia się w postać średniowiecznego wojownika. Przez lata zdążyłem skompletować cały sprzęt. I wiem już jak walczyć – śmieje się Marek Mansz. Część niezbędnych materiałów zamawia w Sieci.  – Niektóre akcesoria jestem w stanie wykonać samodzielnie. Ale jest broń, z którą sam bym sobie nie poradził. Np. miecz musiałem kupić  –  przyznaje instruktor.

- reklama -

 

 
Marek Mansz instruował uczestników warsztatów dziennikarskich, jak się dawniej strzelało z łuku
 
 
Młodzi dziennikarze doskonale radzą sobie z mikrofonem
 
 
Uczestnicy warsztatów dziennikarskich przeprowadzają wywiad z instruktorem warsztatów średniowiecznych

 

 

Na rozwijanie swojej pasji poświęca większość życia. Z pasjonatami podobnymi sobie spotyka się w całej Polsce i nie tylko. – W sierpniu planujemy większy wyjazd do Norwegii, jest to bardzo ciekawa impreza, tam 5 dni spędzimy w namiotach, popływamy na drakkarach i zobaczymy jak wygląda odtworzenie czasów wikingów w Skandynawii, w miejscu z którego tak naprawdę się wywodzą – dodaje Mansz.

 

Stowarzyszenie Drengów znad Górnej Odry , do którego należy, w wakacje w RCK organizuje warsztaty średniowieczne dla młodzieży . 15 miejsc było wolnych, zwiększono liczbę do 26, a i tak 30 osób trzeba było odesłać z kwitkiem. Tylu chętnych zgłosiło się na te zajęcia. Dzieciaki uczą się między innymi walki (bezpiecznym) mieczem, czy strzelania z łuku. Zajęcia cieszą się ogromną popularnością i niestety tym razem dla sporej liczby chętnych zabrakło już miejsc. – Celem warsztatów jest zapewnienie rozrywki dzieciom, które w wakacje zostają w mieście – kończy Marek Mansz.

 

Natalia Kościelska, Aleksandra Tambor, Wiola Borukało – uczennice raciborskich gimnazjów

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here