Wreszcie kary za przejazd tirem przez Cegielnianą

2

Już kilkakrotnie pisaliśmy o skargach mieszkańców ul. Cegielnianej na samowolne przejazdy kierowców tirów z ciężkimi ładunkami, tą wyremontowaną drogą, mimo iż znak informuje o dopuszczalnym ciężarze do 2,5 t.

Przedstawiciele mieszkańców rozmawiali już na ten temat z prezydentem miasta, poprzednim komendantem KPP a także z dyrekcją Rafako i szefami niektórych firm przewozowych. A jest ich, jak poinformował nas przedstawiciel działu handlowego około 25, z czego jedynie pięć wynajmuje fabryka. Inni są wysyłani przez odbiorców z różnych terenów. Dwukrotnie też w ostatnich miesiącach autor tego artykułu przeprowadził na ten temat rozmowy w raciborskim Wydziale Ruchu Drogowego KPP . Zwiększyła się ilość patroli na tej drodze, ale nocą z dużą szybkością nadal przemieszczały się duże pojazdy z pilotem na czele. Silne drgania przenosiły się do fundamentów stojących blisko jezdni budynków i powodowały kolejne pękania ścian i sufitów. Temat podjął na swoich łamach Dziennik Zachodni a także inne media lokalne.

- reklama -

17 sierpnia, tuż po godzinie 22.00 drogą przejechały pod eskortą pilota dwa ciężkie pojazdy. Powiadomiłem jako mieszkaniec tej ulicy  natychmiast dyżurnego policji. Po chwili, kiedy wyszedłem na drogę z aparatem fotograficznym, zauważyłem wracający od strony Opola patrol policyjny. W tym czasie od strony Raciborskiej Spółdzielni Mleczarskiej wjechał już na Cegielnianą trzeci pojazd z ładunkiem. Mimo iż szybko przejechał, zdążyłem wykonać jego zdjęcie. Potem okazało się, iż samochód policyjny zawrócił i zatrzymał go.

Napisałem w tej sprawie pismo do nowego komendanta KPP w Raciborzu . W odpowiedzi otrzymałem pismo z Wydziału Ruchu Drogowego w którym poinformowano mnie: ”Kierujący samochodem ciężarowym został ukarany mandatem karnym w kwocie 150 zł. za popełnione wykroczenie drogowe z art. 92 par. 1 k.w., polegające na niestosowaniu się do znaku B-18. Jednocześnie informuję, iż uwagi Pana odnośnie popełnionych wykroczeń, zostaną wykorzystane w ramach planowania służb policyjnych.”

 

 

Artykuł 92 par. 1 Kodeksu Wykroczeń przewiduje za takie przewinienie mandat w wysokości do 1000 zł. Potraktowano więc kierowcę dosyć łagodnie. Powstaje jednak pytanie jaka w tym wszystkim jest wina pilota, który przeprowadza te ciężkie pojazdy przez miasto? Od tego czasu znowu w nocy kilka razy zbudził nas huk pędzących tirów – twierdzą mieszkańcy. Dobrze, iż policja zainteresowała się tym problemem. Mieszkańcy Cegielnianej też będą bardziej czujni i na bieżąco informować o tych zdarzeniach dyżurnego KPP . Pracownicy Rafako , odpowiedzialni za załadowanie towaru przewoźnikom, powinni ostrzec ich i wskazać właściwą trasę drogi krajowej w Raciborzu.

 

Zobacz również:

Pękają domy, a kierowcy lekceważą zakaz

 

/K.N./

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Jeśli w tym mieście w kogokolwiek jeszcze wierzę to w mieszkańców Cegielnianej. Dobra robota obywatelska. Jak sami nie zadbacie, nikt o was nie pomyśli, choćby nawet na posła czy senatora startował. Róbcie zdjęcia, nagrywajcie ich na aparaty i przesyłajcie policji. Znajdzcie jakiegoś pracownika Rafako, który da wam cynk, że w tym i tym dniu będzie wyjeżdżał samochód.

  2. Na Starej Wsi i Proszowcu mieszka ok. 80 % autochtonów. To jest ich mała ojczyzna i o nią dbają.Widać to na budynkach i ich otoczeniu. Tego też wymagają od administratora ulic i użytkowników dróg.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here