Repatrianci odbiorą polskie dowody

0

W środę w urzędzie miasta odbędzie się ceremonia wręczenia dowodów osobistych Galinie i Vladimirowi Kucherom oraz Valentinie Dacenko, repatriantom z Kazachstanu, od niedawna mieszkającym w Raciborzu .

Przekazanie polskich dokumentów tożsamości trójce nowych raciborzan odbędzie się w obecności przedstawicieli wojewody śląskiego. Dowody odbierze małżeństwo Kucherów, a także Valentina Docenko, matka Valentiny Kucher. W czerwcu odebrali oni z rąk prezydenta Lenka klucze do mieszkania przy ul. Waryńskiego, gdzie zamieszkali latem.

- reklama -

Valentina i Galina pracowały dotychczas w oświacie, Vladimir jest kierowcą. Polskie korzenie mają po rodzicach i dziadkach. Znają język polski na poziomie podstawowym. Uczęszczali na kursy nauki języka polskiego w Kazachstanie. Galina bywała wcześniej w Polsce trzy razy (ostatni raz 20 lat temu). Procedura repatriacyjna ciągnęła się kilkanaście miesięcy.

Repatriacja oznacza powrót do kraju ojczystego osób, które wskutek różnych przyczyn znalazły się poza jego granicami. Ustawa o repatriacji gwarantuje pomoc finansową tym gminom, które poprzez podjęcie stosownej uchwały przez radę gminy – zaproszą repatriantów oraz zapewnią im mieszkanie i utrzymanie. Wcześniej w ten sposób sprowadzono do Raciborza ze wschodu 7 rodzin z polskimi korzeniami.

 

/ps/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here