Straż Graniczna szkoliła raciborskich urzędników

0

Funkcjonariusze Straży Granicznej przeprowadzili w raciborskim Urzędzie Miasta szkolenie z zagadnień związanych z pobytem i pracą cudzoziemców. Łącznie uczestniczyło w nim 120 urzędników.

Szkolenie, w którym uczestniczyło łącznie 120 urzędników i strażników miejskich, realizowane było w ramach projektu „Wspólnie bez granic”, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa. Opracowany w Śląskim Oddziale Straży Granicznej projekt, jest częścią Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej „Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013”. Głównym założeniem projektu jest wspieranie i pogłębianie współpracy transgranicznej w celu zapewnienia bezpieczeństwa na polsko-czeskim pograniczu. Jako, że problematyka ta jest bardzo szeroka i nie dotyczy wyłącznie obszaru działania służb bezpośrednio odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, do projektu – obok funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej i czeskiej Policji, włączono także lokalne samorządy. Projekt przewiduje przybliżenie urzędnikom skomplikowanych zagadnień dotyczących m.in. pobytu i pracy cudzoziemców na terytorium Polski i UE, w kontekście występujących w tym obszarze nieprawidłowości, a także wskazanie możliwości rozpoznawania niezgodnych z prawem działań oraz współpracy w ich zwalczaniu.

- reklama -

 

 

W trakcie prowadzonego w raciborskim urzędzie szkolenia, funkcjonariusze poruszali między innymi  problematykę zawierania przez obcokrajowców fikcyjnych małżeństw z obywatelami Polski, a także zagadnienia związane z bezprawnym legalizowaniem przez cudzoziemców pobytu. Omówili też rolę i działania Straży Granicznej w obszarze kontroli legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców, opiniowania ich pobytu, prowadzenia rozpoznania migracyjnego oraz zakresu gromadzonych danych. Spotkanie funkcjonariuszy z urzędnikami i strażnikami miejskimi, którzy w swej codziennej pracy spotykają się ze sprawami związanymi z cudzoziemcami, było również okazją do wzajemnej wymiany doświadczeń, dyskusji, wyjaśnienia problemów oraz omówienie obszarów wspólnego działania.

 

 

Szkolenie prowadzone w Urzędzie Miejskim w Raciborzu, to przedostatnie z cyklu 12 szkoleń z urzędnikami województwa śląskiego i opolskiego zaplanowanych do realizacji w ramach projektu „Wspólnie bez granic”. Projekt obejmuje również spotkania z młodzieżą raciborskich szkół ponadpodstawowych. Ich tematyką jest profilaktyka narkotykowa, w tym zagadnienia dotyczące regulacji prawnych w zakresie odpowiedzialności za posiadanie narkotyków w Czechach i w Polsce, a także zasady bezpiecznego przekraczania granicy państwowej. Zakończenie realizacji całego projektu, w ramach którego odbyły się już wspólne szkolenia polskiej Straży Granicznej i czeskiej Policji, planowane jest do końca bieżącego roku.

/cz/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here