
27 października w raciborskiej uczelni odbyły się warsztaty z mozaiki pn. "Mała forma". Wzięły w nich udział uczennice Liceum Plastycznego w Raciborzu. Zobacz zdjęcia z tych twórczych zajęć.
Sztuka nie zna granic… Uczennice Liceum Plastycznego w Raciborzu świetnie bawiły się i zarazem edukowały w zakresie kolorowych "układanek". Spod rąk niedoświadczonych jeszcze na tym polu licealistek wyłaniały się ciekawe obrazy. Celem warsztatów małej formy było zapoznanie uczennic z techniką mozaiki. W pracowni projektowania i technologii mozaiki, nauka tworzenia kolorowych obrazów przebiegała w miłej atmosferze. Uczestniczki warsztatów podeszły do zadania z pasją i zaangażowaniem. Każda starannie wykonywała układankę, która – choć z puzzlami może się kojarzyć – wymaga niebywałej precyzji i zręczności. Oprócz talentu, dziewczyny wskazywały na cierpliwość jako tą cechę, która musi towarzyszyć w trakcie wykonywania prac.

Praktyczne działania były poprzedzone wprowadzeniem teoretycznym dotyczącym historii mozaiki, technik jej wykonywania z uwzględnieniem koniecznych etapów pracy. Zarówno wykład teoretyczny, jak i warsztaty prowadzone są przez Wiesławę Ostrowską, nauczyciela akademickiego PWSZ. Zajęcia te są pierwszymi z cyklu planowanych zajęć organizowanych przez Instytut Sztuki. Sama prowadząca zaznacza, że aktualnie odbywająca się nauka tworzenia mozaiki spotkała się z dużym zainteresowaniem, dlatego też – w przyszłości tego typu zajęcia na pewno na terenie Raciborza będą kontynuowane – potwierdza Wiesława Ostrowska.

Dzisiejsze działania twórcze kończy etap klejenia, natomiast za kilka dni uczennice przystąpią do fugowania. Efekty widoczne były już dzisiaj, a pomysły wstępnych projektów i wykonywanych już teraz mozaik dziewczyny biorą… po prostu z głowy! Regina Mazur wykonała kwiat, który ofiaruje swojej babci. Dziełem Karoliny Ogrodnik jest filiżanka do kawy, którą przekaże mamie, by ta zwiesiła w kuchni na ścianie. Na pewno prezent się spodoba i przyozdobi mieszkanko! Natalia ułożyła z pociętych wcześniej kawałeczków porcelany – oko, Żaneta Kapinos wręczy swojej mamie różowy kwiat, a Dominika Batorek, która w domu ma żółwia, uwieczniła na swej mozaice właśnie jej ulubione zwierzątko.
Zobacz fotorelację z warsztatów.
/im/





![Raciborska biblioteka nagrodziła najlepsze prace oparte na twórczości Juliusza Verne’a [ZDJĘCIA] Raciborska biblioteka nagrodziła najlepsze prace oparte na twórczości Juliusza Verne’a](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/konkurs-plastyczny-Podroze-z-Juliuszem-Verneem.jpg)

![Jak naprawdę wygląda życie na statku? Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Jak naprawdę wygląda życie na statku? Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/milosz-szymanski.jpg)
![Raciborzanie współtworzą plan adaptacji miasta do zmian klimatu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Miejski-Plan-Adaptacji-do-Zmian-Klimatu-dla-Raciborza.jpg)



![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)




![Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu [ZDJĘCIA] Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/10/kpp-raciborz-komendant-tomasz-hynek.jpg)








