W kamieniołomie uczyli się rozpoznawać skały

0

Młodzież Gimnazjum nr 5 w Raciborzu wzięła udział w wycieczce do Międzynarodowego Miasteczka Edukacji Ekologicznej w Rogoźniku. W programie wycieczki były przede wszystkim zajęcia terenowe w kamieniołomie rogoźnickim.

Podczas wycieczki uczniowie nauczyli się rozpoznawać skały, minerały i skamieniałości z tego terenu, a następnie sami zbierali okazy. Niektórzy mieli prawdziwe szczęście i znaleźli przepiękne "rysunki na skałach" manganowych dendrytów. Inni znaleźli skamieniałe muszle i amonity w skałach wapiennych. Następnie uczniowie pobierali próbki wody w źródle krasowym i badali czystość wody za pomocą metody bioindykatorów. Tak zapalczywie łowili organizmy, że nawet żaba została złapana. Potem badali kwasowość i twardość wody. Przy okazji przekonaliśmy się , ze podczas naszych badań ludzie przyjeżdżali do tego źródła po wodę. Na koniec zobaczyliśmy w jaki sposób człowiek przywraca zdegradowane i zdewastowane tereny gospodarce narodowej (rekultywuje je). Były to zbiorniki wodne, które zostały zagospodarowane i obecnie służą jako miejsca rekreacji dla mieszkańców.

- reklama -

 

 

 

Były to niezwykle lekcje geografii, biologii i edukacji ekologicznej w terenie. Opiekunami uczniów były nauczycielki Gimnazjum Nr 5 w Raciborzu: Magdalena Szarata, Beata Rubin – Jałowiecka i Róża Szramek. Uczniowie, którzy najciekawiej opiszą swoje wrażenia i zbiory w postaci skał oraz skamieniałości otrzymają nagrody, a ich prace i zbiory zostaną zaprezentowane całej społeczności szkoły. Współorganizatorem wycieczki był Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Racibórz, który finansował autokar.

 

 

Róża Szramek

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here