Pracownicy socjalni świętowali w Krzyżanowicach

0

21 listopada w Domu Pomocy Społecznej na terenie zabytkowego  pałacu i klasztoru w Krzyżanowicach  odbyła się powiatowa uroczystość z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Inicjatorem tego święta w Polsce jeszcze w 1989 roku był śp. Jacek Kuroń  w  miejscowości Charzykowy . Natomiast  obchody Dnia Pracownika Socjalnego w Raciborzu odbyły się już po raz czwarty z inicjatywy Henryka Hildebranda – dyrektora PCPR.

- reklama -

 

Uroczystość  rozpoczęła się Eucharystią w kaplicy  DPS,  odprawioną przez miejscowego kapelana, franciszkanina o. Karola Głowackiego. Mówiąc w homilii o wyjątkowo trudnej misji jaką spełniają codziennie pracownicy sfery socjalnej,celebrans nawiązał między innymi do działalności brata Alberta Chmielowskiego i s.Teresy z Kalkuty. – W Waszej pracy wypełniacie wolę Bożą i dlatego zawsze możecie liczyć na jego pomoc – powiedział  o.Głowacki.

 

 

Po Mszy św. odbyło się spotkanie w świetlicy z przedstawicielami władz powiatu. Obecnych powitała s. Sylwia Dolna – Matka Generalna Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Maryi Nieustającej Pomocy, prowadzących ten specjalistyczny DPS  oraz główny organizator uroczystości Jolanta Rabczuk – dyrektor DPS „ Złota Jesień”, pełniąca także czasowo obowiązki dyrektora DPS w Krzyżanowicach. Ona też w swoim wystąpieniu przedstawiła ciężką pracę ludzi zajmujących się losami  potrzebujących naszej  pomocy i zanalizowała niektóre  problemy w sferze opieki społecznej na terenie naszego kraju.

 

 

Podziękowanie obecnym pracownikom PCPR, kierowniczkom OPS i  dyrektorkom DPS, a także placówek opiekuńczo wychowawczych złożył starosta Adam Hajduk. Mówił o poszerzaniu zakresu świadczeń socjalnych przez rządzących a jednocześnie o braku w samorządach środków na te cele. Zwiększa się zakres obowiązków pracowników PCPR i OPS a ich wynagrodzenia są nadal niskie. Również w pięknych słowach wicestarosta  Andrzej Chroboczek wyraził się o trudnej i odpowiedzialnej służbie pracownika socjalnego w obecnej sytuacji społeczno –ekonomicznej. Oprócz członka zarządu Rady Powiatu Józefa Stukatora i radnych Rady Powiatu Władysława Gumieniaka i  Marka Kurpisa obecny był również przew. Komisji Zdrowia dr Marceli Klimanek. W swoim wystąpieniu  serdecznie podziękował wszystkim,  szczególnie za opiekę nad chorymi w DPS , życzył nadal wytrwałości w spełnianiu niełatwych zadań i zapewnił o gotowości do udzielania  pomocy przez komisję w różnych  problemach . Obecny na spotkaniu  Wilchelm  Wolnik – długoletni wójt gminy Krzyżanowice  opowiedział o historii tworzenia DPS w tym zamku i klasztorze oraz przekazał podziękowania i najlepsze życzenia pracownikom socjalnym.

 

Podopieczne  DPS pod kierownictwem terapeutki Katarzyny Baranek przedstawiły okolicznościowy  program humorystyczny, wcielając się w postacie znanych, polskich piosenkarek i piosenkarzy. Przedstawienie wzbudziło  podziw wśród obecnych, o czym świadczyły gromkie oklaski. Uczestnicy  uroczystości bardzo wysoko oceniają poziom organizacyjny całego spotkania.

/K.N./

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here