Straż Graniczna szkoliła kolejnych urzędników z Raciborza

2

23 listopada w komendzie Śląskiego Oddziału Straży Granicznej odbyło się szkolenie dla pracowników starostwa powiatowego w Raciborzu z zagadnień związanych z legalnością pobytu i pracy cudzoziemców.

Szkolenie, w którym uczestniczyło kolejnych 20 raciborskich urzędników, realizowane było w ramach projektu „Wspólnie bez granic”, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa. Opracowany w Śląskim Oddziale Straży Granicznej projekt, jest częścią Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej „Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013”. Głównym założeniem projektu jest wspieranie i pogłębianie współpracy transgranicznej w celu zapewnienia bezpieczeństwa na polsko-czeskim pograniczu. Jako, że problematyka ta jest bardzo szeroka i nie dotyczy wyłącznie obszaru działania służb bezpośrednio odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, do projektu – obok funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej i czeskiej Policji, włączono także lokalne samorządy. Projekt przewiduje przybliżenie urzędnikom skomplikowanych zagadnień dotyczących m.in. pobytu i pracy cudzoziemców na terytorium Polski i UE, w kontekście występujących w tym obszarze nieprawidłowości, a także wskazanie możliwości rozpoznawania niezgodnych z prawem działań oraz współpracy w ich zwalczaniu.

- reklama -

 

 

 

 

W trakcie prowadzonego szkolenia, funkcjonariusze poruszali między innymi  problematykę zawierania przez obcokrajowców fikcyjnych małżeństw z obywatelami Polski, a także zagadnienia związane z bezprawnym legalizowaniem przez cudzoziemców pobytu. Omówili też działania Straży Granicznej w obszarze kontroli legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców, opiniowania ich pobytu, prowadzenia rozpoznania migracyjnego oraz zakresu gromadzonych danych, a ponadto współpracy z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się pomocą dla cudzoziemców. Spotkanie funkcjonariuszy z urzędnikami, którzy w swej codziennej pracy mogą spotykać się ze sprawami związanymi z cudzoziemcami, było również okazją do wzajemnej wymiany doświadczeń, dyskusji, wyjaśnienia problemów oraz omówienie obszarów wspólnego działania.

Przeprowadzone w raciborskiej komendzie szkolenie, to ostatnie z cyklu szkoleń z urzędnikami województwa śląskiego i opolskiego, w których uczestniczyło łącznie 448 osób. Było to zarazem jedno z ostatnich przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji w ramach projektu „Wspólnie bez granic”, który oprócz szkoleń dla pracowników urzędów, obejmował wspólne szkolenia polskiej Straży Granicznej i czeskiej Policji oraz pogadanki dla młodzieży szkół ponadpodstawowych. Ostatnimi przedsięwzięciami projektu będzie zaplanowana na 2 grudnia konferencja podsumowującą całe przedsięwzięcie i wydanie specjalnej publikacji zawierającej najważniejsze zagadnienia poruszane w trakcie wszystkich szkoleń.

Cezary Zaborski

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

2 KOMENTARZE

  1. filka

    Uczył Marcin Marcina ha,ha,ha

  2. Po co komu z pracowników taka wiedza, wskoro gminy nie zapraszają już na pobyt stały repatriantów, bo nie mają ani mieszkań ani środków finansowych na te cele. Bieda w kraju a tu na jakiś niepotrzebny program idą pieniądze unijne lub inne. Jak zostanie wykorzystana wiedza zdobyta na szkoleniu ?

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here