Staropolskie dekoracje i zbroja na Zamku na święta

0

Punkt Informacji Turystycznej na Zamku Piastowskim w Raciborzu będzie nieczynny 24, 25 i 31 grudnia br. oraz 1 stycznia 2012 r. Turyści mogą zwiedzać zamkowe wnętrza 26 grudnia w godz. od 10.00 do 16.00.

Już od dziś można zobaczyć staropolskie dekoracje świąteczne oraz przymierzyć husarską zbroję pocztowego. Na Zamku Piastowskim w Raciborzu panuje świąteczna atmosfera. Przy północnej ścianie Kaplicy Zamkowej stoi choinka przyozdobiona po staropolsku. Na sali konferencyjnej zawieszona pod sufitem została również podłaźniczka, która była spotykana głównie na wsiach do lat 20. XX wieku, szczególnie w Polsce południowej: na Śląsku, Podhalu, Pogórzu, ziemi sądeckiej i krakowskiej.

- reklama -

 

Podłaźniczki to gałązki jodłowe, zdobione były jabłkami, orzechami, ciasteczkami, kolorową bibułą, wstążkami i przede wszystkim światami, jak nazywano kolorowe krążki opłatków. Lud wierzył w ich magiczną moc przyczyniania się do urodzaju i zapewniania powodzenia.

 

Zamkowe wnętrza wzbogaciły się też o husarską zbroję pocztowego z XVI-XVII wieku, którą można przymierzać. W jej skład wchodzi m.in.: żupan, kirys (napierśnik), karwasze oraz szyszak.

 

SP

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here