
W pełnym szczególnego, świątecznego nastroju odbyło się wczoraj pierwsze w tym roku spotkanie w raciborskiej Bibliotece. Gośćmi spotkania byli redaktorzy "Przekroju". Zdjęcia – Czuma i Mazan w Raciborzu.
Nowy Rok powitano na Kasprowicza w znakomitym towarzystwie redaktorów "Przekroju” – Mieczysława Czumy i Leszka Mazana. Znani już w Raciborzu, dzięki ubiegłorocznemu spotkaniu szwejkologicznemu, mistrzowie dobrego humoru tym razem wprowadzili bardzo licznie zgromadzoną publiczność w magiczny świat kolęd, pastorałek i tradycji bożonarodzeniowych. Nasi krakowscy "pastuszkowie” wytłumaczyli gościom znaczenie słów "Rżnij Walenty – Bóg się rodzi”, wspomnieli o zapożyczeniu przez Chopina melodii "Lulajże Jezuniu” a także czeskim rodowodzie pierwszych kolęd w Polsce. Historii i anegdot było oczywiście całe mnóstwo, ale nie zabrakło także wspólnego śpiewania kolęd.

W roli muzykanta wystąpił niezwykły gość, bowiem na akordeonie akompaniowała Leokadia Pluta, przewodnicząca Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w Sądzie Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim. Na koniec, przy odpowiednim komentarzu, uroczyście odsłonięto przywieziony prosto z Krakowa sławny chleb prądnicki. Sporych rozmiarów „opłatek” podzieliły Wiceprezydent Ludmiła Nowacka oraz Dyrektor Biblioteki Małgorzata Szczygielska, a każdy z obecnych na sali gości miał możliwość skosztowania wyjątkowego specjału. Spotkanie Noworoczne w Bibliotece zakończyło się noworocznymi życzeniami oraz podpisywaniem książek autorskiego duetu.
/Biblioteka Racibórz/




![Kryminały po śląsku w raciborskiej bibliotece. Spotkanie z Marcinem Szewczykiem [ZDJĘCIA] Kryminały po śląsku w raciborskiej bibliotece. Spotkanie z Marcinem Szewczykiem](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/marcin-szewczyk-pszow-biblioteka-raciborz.jpg)







![218 uczniów z Raciborza ze stypendiami za wyniki w nauce [ZDJĘCIA] Rozdanie stypendiów za wyniki w nauce w pierwszym półroczu roku szkolnego 2025/2026](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/stypendia-raciborz.jpg)


![Ponad 15 litrów krwi podczas akcji w raciborskim oddziale Straży Granicznej [ZDJĘCIA] Ponad 15 litrów krwi podczas akcji w raciborskim oddziale Straży Granicznej](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/slosg-straz-graniczna-krwiodawstwo.jpg)
![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)



![„Mapa Marzeń” w raciborskiej bibliotece. Kobiece warsztaty pełne inspiracji [ZDJĘCIA] „Mapa Marzeń” w raciborskiej bibliotece. Kobiece warsztaty pełne inspiracji](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/biblioteka-brzezie.jpg)







