Obserwatorium dostanie od miasta 50 tysięcy złotych

1

Członkowie miejskiej komisji oświatowej zgodzili się wesprzeć pieniędzmi z miejskiej kasy remont Obserwatorium Geofizycznego w Raciborzu. Radni gotowi są także przekazać dalsze pieniądze, by uczynić instytut bardziej dostępnym.

W maju ubiegłego roku posiedzenie miejskiej komisji oświaty odbyło się w siedzibie Śląskiego Obserwatorium Geofizycznego w Raciborzu. Radni zapoznali się z funkcjonowaniem instytutu, jak również z planami na przyszłość tego ośrodka naukowego. Dowiedzieli się m.in. o możliwości utworzenia we współpracy z PAN ogrodu doświadczeń. Padły wóczas deklaracje o pomocy finansowej ze strony miasta, gdyż stan zabytkowego budynku daleki jest od idealnego.

- reklama -

 

 

 

Podczas dzisiejszego posiedzenia komisji Krystyna Klimaszewska przedstawiła szczegółowe opracowanie odnośnie potrzeb ośrodka. Radnym zostanie już niedługo przedstawiony projekt uchwały o przekazaniu dotacji dla obserwatorium w wysokości 50 tys. zł. – Nie jest to wygórowana kwota, potrzeby są większe. Ale tą dotacją dajemy sygnał, że jesteśmy zainteresowani dalszą współpracą – argumentowała Klimaszewska. Wiceprezydent Nowacka poinformowała ponadto, że jest szansa na środki od innych podmiotów, m.in. wojewódzkiego konserwatora zabytków.

 

 

 

 

Po majowym zwiedzaniu radni byli pod dużym wrażeniem obserwatorium i do przekazania dotacji nie trzeba było nikogo długo namawiać. Wniosek został przyjęty jednogłośnie. Andrzej Lepczyński wyraził nadzieję, że inwestowanie w obiekt nie zakończy się tylko na doraźnych remontach, ale powstanie tam ogród nauki i techniki. Michał Fita zaproponował, by w perspektywie tej pomyśleć o stworzeniu miejsca w sąsiedztwie obserwatorium, gdzie mogłyby parkować autokary wiozące do ośrodka szkolne wycieczki. Padły także propozycje poprawienia dojścia górką od strony ul. Jana Pawła.

 

 

Na przeszkodzie stoją jednak miejskie plany sprzedania terenu naprzeciw kościoła Matki Bożej. Dlatego zanim zapadną decyzje odnośnie dalszej pomocy obserwatorium, miejski wydział urbanistyki wypowie się o możliwościach stworzenia "optymalnych rozwiązań komunikacyjnych" w celu ułatwienia parkowania wokół stacji oraz dojścia do niej.

 

/ps/

 

Dowiedz się więcej o: Śląskie Obserwatorium Geofizyczne w Raciborzu

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here