Nagrody MIESZKO w dziedzinie kultury przyznane

3

W Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyła się IV Gala Kultury (zdjęcia), podczas której wręczone zostały coroczne nagrody w dziedzinie kultury – Mieszko AD 2011. Nagroda przyznawana jest wyróżniającym się animatorom kultury.
Nominowanych, spośród zgłoszeń, wybrała kapituła obradująca pod przewodnictwem rektora raciborskiej PWSZ, dr hab. Michała Szepelawego , a nagrodzonych – starosta raciborski Adam Hajduk .

Mieszka A.D. 2011 w poszczególnych kategoriach otrzymali:
– twórczość literacka – Kornelia Czogalik polonistka i teolog, autorka Oratorium Rudzkiego: Dróżki Matki Boskiej Pokornej, przypominającego o cysterskim rodowodzie rudzkiego sanktuarium i opactwa, będących centralnym miejscem pielgrzymek wiernych z diecezji gliwickiej. Jest także współautorką zbioru kazań oraz autorką tłumaczeń dwóch książek Wernera Küstenmachera  i  pieśni liturgicznych. Kornelia Czogalik przez dekadę redagowała Gazetę Parafialną w Babicach, pisze do Gościa Niedzielnego. Prowadzi również zespoły teatralno – kabaretowe, dla których przygotowuje teksty literackie, i opracowuje choreografię do przedstawień.
– animacja kulturalna – Krystyna Lamczyk wieloletnia przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Tworkowie, animatorka wielu działań związanych z folklorem ziemi raciborskiej. Znawczyni i propagatorka tradycji, obyczajów i kuchni śląskiej. Pomysłodawczyni takich działań jak szkubanie pierza, czy kiszenie kapusty. Krystyna Lamczyk działa na polu pomocy społecznej, na rzecz lokalnej społeczności, udziela się w pracach Caritasu, parafii i sołectwa Tworków, współpracuje z instytucjami kulturalnymi na terenie gminy i powiatu. Współtworzy i uczestniczy w szeregu imprez o charakterze lokalnym: dożynkach, festynach, konkursach i kiermaszach kulinarnych. Promuje gminę Krzyżanowice i ziemię raciborską także poza ich granicami m.in. w powiecie Maerkischer.
– twórczość plastyczna – Gabriela Habrom -Rokosz – artystka – fotograf, malarka, miłośniczka przyrody, lider ekologii. Zrealizowała ponad 100 wystaw twórczości artystycznej, w tym 50 indywidualnych. Jest inicjatorką i prowadzącą kilkudziesięciu projektów artystyczno – edukacyjnych na terenie Polski, Czech, Słowacji i Niemiec w formie akcji plastycznych, warsztatów twórczych i plenerów artystycznych. Współpracuje jako wolontariusz z wieloma instytucjami kultury i sztuki oraz placówkami oświatowo dydaktycznymi, za co otrzymała nagrodę i tytuł wolontariusza roku. Jest wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Założycielka i opiekun naukowy Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON. Jej autorskie credo brzmi "Człowiek jest autorem śladu, który pozostawił czas".
– twórczość estradowa – muzyka – Marceli Reszka założyciel i dyrygent młodzieżowego chóru Bel Canto mającego w swoim repertuarze pieśni wywodzące się z regionu raciborskiego. W czasie 17-letniej działalności chóru, odniósł z nim liczne sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. W 2011 r. chór odznaczony został srebrną Odznaką Honorową Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz dyplomem specjalnym z okazji 100-lecia Zjednoczonego Ruchu Śpiewaczego na Śląsku, a sam laureat za zasługi w pracy społecznej otrzymał Złotą Odznakę Honorową z Laurem. Marceli Reszka jest autorem "Zbioru kolęd, pastorałek i melodii bożonarodzeniowych" oraz kompozycji na chór mieszany, nagrodzonej i opublikowanej nakładem Śląskiej Biblioteki Muzycznej.
– szczególne osiągnięcie w zakresie upowszechniania kultury w 2011 r. – Aleksandra Gamrot lekarz i dyrygent w jednej osobie. Wychowała się w umuzykalnionej rodzinie, mama grała na organach, tata – Nikodem Burek – był dyrygentem chóru w parafii św. apostołów Mateusza i Macieja w  Raciborzu-Brzeziu. To po nim w 1997 r. przejęła schedę. Oparty dotąd o pieśni kościelne repertuar chóru poszerzyła o kolejne dzieła muzyki sakralnej i utwory świeckie. Prowadzony przez laureatkę chór regularnie występuje na festiwalach: kolędowych, pieśni maryjnych, Stanisława Moniuszki oraz do słów Josepha von Eichendorffa, na którym zdobył nagrodę Grand Prix. Rok 2011 przyniósł grupie także inne sukcesy m. in. I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Ludowej im. Romana Masarczyka oraz wyróżnienie na Ogólnopolskim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Chór brał także udział w spektaklu Wesele Raciborskie wystawianym z okazji 100-lecia Domu Kultury Strzecha w Raciborzu.

- reklama -

Nagrodę specjalną za całokształt twórczości artystycznej otrzymała Aleksandra Orłowska , nauczycielka tańca i współautorka Bajtel Gali. Każdy laureat oprócz brązowej statuetki Mieszka otrzymał także nagrodę pieniężną. Ponadto, nominowani otrzymali szklane, pamiątkowe statuetki Mieszka. O oprawę artystyczną tegorocznej gali zadbali Kwartet Bramy Morawskiej oraz instrumentalistki. Galę prowadziła Hanna Blokesz-Bacza.

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

3 KOMENTARZE

  1. xxx

    Ogromne wyrazy uznania dla wyróżnionych oraz dla nominowanych.To dzięki takim ludziom chce się wierzyć w człowieka. Gratuuuulacje!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here