Styczeń pracowitym miesiącem dla chóru z Brzezia

0

Udział w nagraniach płyty, koncert w kościele w Zabrzu oraz udział w kilku koncertach kolęd – styczeń był pracowitym miesiącem dla chóru parafii Św. Mateusza i Macieja w Raciborzu – Brzeziu.

29 stycznia chór parafii Św. Mateusza i Macieja wyjechał do Katowic w celu nagrania utworów na płytę w ramach projektu pt. "Śląska pieśń ludowa- wspólna tożsamość regionalna" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego oraz z budżetu państwa RP "Przekraczamy granice". Chór po raz pierwszy brał udział w takim przedsięwzięciu. – Po dojechaniu do siedziby Radia Katowice i przygotowaniach w studio, rozpoczęliśmy nagrywanie. Wydawało by się, że nagranie trzech wcześniej przygotowanych piosenek ("Raciborski mostek", "Na Proszowcu", "A jak przyszła niedzieliczka") nie zajmie nam zbyt wiele czasu – relacjonują uczestnicy nagrań. Tymczasem zajęło to 1,5 godziny. Po dopracowaniu wszystkich szczegółów i ukończeniu nagrania członkowie chóru mieli chwilę, aby zwiedzić resztę studia.

- reklama -

 

 

Styczeń był dla chóru wyjątkowo pracowitym miesiącem. Oprócz zaproszenia do nagrania chór dostał zaproszenie od księdza Piotra Klemensa, proboszcza kościoła p.w. Św Teresy od Dzieciątka Jezus w Zabrzu – Mikulczycach na XVIII Chóralne Spotkanie Kolędowe w Zabrzu, które odbyło się 15 stycznia. W ramach tego spotkania chór dał między innymi krótki koncert podczas Mszy Św. Proboszcz tej parafii ks. dziekan Jan Matysek przyjął chór bardzo serdecznie. Po obiedzie wyruszyli do parafii Św. Teresy gdzie odbył się uroczysty koncert galowy z udziałem wszystkich zaproszonych chórów: Akademicki Chór Politechniki Śląskiej z Gliwic, Cantus Floridus z Katowic, Resonans Con Tutti z Zabrza, Pueri Cantores Silesieneses z Zabrza i Tarantella z Zabrza. Koncert był prawdziwą ucztą duchową. – Udział w nim był dla nas wyzwaniem, gdyż wszystkie te zespoły prezentowały naprawdę wysoki poziom artystyczny. My zaprezentowaliśmy się w repertuarze: "Wśród nocnej ciszy", "Mizerna cicha", "Z narodzenia Pana", "Północ już była", "Gdy się Chrystus rodzi", "Gloria". Zwieńczeniem koncertu było wspólne wykonanie kolęd "Cicha noc", "Pokłon Jezusowi", "Serca ludzkie", "Bóg się rodzi" z udziałem wszystkich uczestników Spotkania – opowiada dyrygent chóru parafii św. Mateusza i Macieja w Brzeziu, Aleksandra Gamrot. Na zkończenie każdy z uczestników otrzymał pamiątkową statuetkę oraz dyplom z rąk prezydent Zabrza, Małgorzaty Mańka-Szulik.

 

 

Oprócz tego w styczniu chór wziął udział w XXVI Wieczorze Kolęd, organizowanym przez Śląski Związek Chórów i Orkiestr oraz w XXI Regionalnych Spotkaniach Wspólnot Śpiewaczych w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, na którym zaprezentowali się wykonawcy z Polski i Czech. Z pewnością miłym akcentrm na zakończenie tego pracowitego miesiąca, jakim był dla chóru styczeń, było przyznanie przez starostę powiatu raciborskiego nagrody Mieszko A.D. 2011 dyrygentowi chóru, Aleksandrze Gamrot. Nagrodę otrzymała za szczególne osiągnięcia w zakresie upowszechniania kultury w 2011 r.

 

 

/p/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here