Samborowice zapraszają na karnawałowe ostatki

0

Od niepamiętnych czasów ostatnie dni karnawału zwane „ostatkami” obchodzi się w Samborowicach w sposób szczególny. 24 lutego odbędzie się tu Tanzbar, czyli tańczący niedźwiedź tradycyjnie kończący karnawał.

TRADYCYJNE OSTATKI W SAMBOROWICACH: SOBOTA 18 luty 2012r. Godz.13.00

- reklama -

W PROGRAMIE:

–  11.00 – przygotowanie postaci „tanzbra” (młodzieńcy w przebraniu z plecionej słomy) oraz przebierańców,
– 13.00 – wyjście z zagrody gospodarza Krzysztofa Młocek (od ul Średniej)  i przemarsz ulicami,
–  15.00 – powrót do zagrody i symboliczna scena śmierci niedźwiedzia,
– 19.00 – Bal przebierańców.

 

Od niepamiętnych czasów ostatnie dni karnawału zwane „ostatkami” obchodzono w Samborowicach w sposób szczególny. Na wyjątkową uwagę zasługuje bardzo rzadki zwyczaj obchodzenia miejscowości z symbolicznym „tańczącym niedźwiedziem” tzw. ”TANZBAR” ( w Samborowicach w ostatnią sobotę karnawału).

 

W tym dniu w całej wsi panuje szczególna atmosfera. Dorośli oczekują zapustników  przed swoimi domami, dzieci gromadką biegną za korowodem przebierańców, te najmłodsze nierzadko płaczą , bojąc się niedźwiedzi.

 

 Całości towarzyszą kolorowi przebierańcy z orkiestrą. Trudno dziś dokładnie określić, dlaczego właśnie niedźwiedzie-bery grają główną rolę w przedstawieniu. Prawdopodobnie to nawiązanie do wesołych pokazów wędrownych cyrkowców z żywym zwierzęciem, lub przywołanie grubego basowego głosu tej postaci do instrumentu kontrabasu. Ten ostatni był nieodzowny w każdej wiejskiej kapeli. Na koniec karnawału w „śledzia” symbolicznie uciszany podczas ceremonii „pogrzebania basa”.

 

Nasz ”TANZBAR” zabijany ginie pod koniec parady, by podkreślić symbolikę końca karnawału i zabaw, a oznaczając początek postu. Pozostaje jednak żywy mały niedźwiedź jako nadzieja na nowe czasy. W postacie misiów wcielają się młodzieńcy przybrani w futro z specjalnie przygotowanej kręconej słomy owsianej (całość waży ok. 40 kg). W orszaku występują również postacie zwane„małpicami”, które razem z kominiarzem smarują twarze gapiów sadzą, co symbolizuje nadchodzący Popielec. Słomę z misia kiedyś gospodynie wkładały pod gęsi by młode dobrze się lęgły lub między kapustę, co chroniło przed zającami… Serdecznie zapraszamy do Samborowic!

 

Adrian Niewiera

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here