Kuźnia: Kiedy remont Świerczewskiego i Moniuszki?

0

W uchwalonym niedawno budżecie dla Kuźni Raciborskiej znalazł się m. in. zapis mówiący o wyremontowaniu skrzyżowania (ewentualnie całego ciągu) ulicy Moniuszki i Świerczewskiego.

O modernizacji wspomnianego odcinka mówi się przynajmniej od dwóch lat. Obie drogi wyglądają już niczym ser szwajcarski, a remontu jak nie było, tak nie ma (mimo tego, że fundusze na ten cel przeznaczono również w ubiegłorocznym budżecie). Odchodząca zima jeszcze bardziej uwydatniła zniszczoną nawierzchnię. Czy tym razem mieszkańcy doczekają się remontu, czy też znów zostanie on odsunięty w czasie?

- reklama -

 

 

– Jeżeli zadanie pojawiło się w budżecie, to oczywiście zobowiązana jestem do jego realizacji i ogłoszenia przetargu – mówi burmistrz Kuźni Raciborskiej. – Mamy już opracowaną koncepcję techniczną wykonania tego skrzyżowania. Kiedyś powstał projekt, który obejmował doprowadzenie do właściwego stanu całego odcinka, czyli ulica Moniuszki-skrzyżowanie-ulica Świerczewskiego. Zadanie to w pewnej części zostało już wykonane, gdyż założeniem było wybudowanie dwóch zatoczek autobusowych oraz postawienie wiat przystankowych. W tej chwili musimy dopracować dokumentację pod kątem szczegółów technicznych. Następnie odbędzie się ogłoszenie przetargu i przystąpienie do realizacji zadania – dodaje Rita Serafin.

 

 

Jak zaznacza burmistrz, z odnowieniem ul. Moniuszki i Świerczewskiego wiążą się jednak pewne obawy (chodzi oczywiście o pieniądze). – Chociaż w budżecie na to zadanie są zapewnione fundusze, nie ukrywam, że chcielibyśmy ponowić próby pozyskania środków zewnętrznych na ten cel. Chodzi o aplikowanie o środki z tzw. schetynówek – tyle, że  już z gorszym montażem finansowym niż było to w latach minionych – mówi R. Serafin.

Obecnie można bowiem liczyć tylko na 30 % dofinansowania, a 70 % pochodzić ma z wkładu własnego. Procedura składania wniosków przypada dopiero na jesień, w związku z czym, modernizacja znów odsunięta byłaby nieco w czasie.

 

 

– Jeżeli jednak przystąpilibyśmy do realizacji tego zadania z pieniędzy budżetowych, to przypuszczam, że do przetargu mogłoby dojść w miesiącach letnich, tak aby przy odpowiednich warunkach pogodowych móc to wykonywać – podkreśla burmistrz.

Należy również dodać, że po zakończeniu prac modernizacyjnych, zmianie ulegnie organizacja ruchu w tej części osiedla. Obecnie kierowcy, chcący z ulicy Moniuszki wjechać na Świerczewskiego zjeżdżają z drogi głównej na podporządkowaną. Po wyremontowaniu, odcinek ten stanie się drogą główną, podporządkowany natomiast będzie fragment ul. Moniuszki biegnącej wzdłuż targowiska i lasu.

Bartosz Kozina

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here