„Cyberprzestępczość nie jest w Raciborzu problemem”

Radny Krzysztof Ciszek zaciekawił się podczas ostatniej sesji rady powiatu, dlaczego policja nie przyjmuje zgłoszeń o włamaniach na konta w portalach społecznościowych i obraźliwych komentarzach w internecie.

Przy okazji corocznego raportu przedkładanego radzie powiatu przez Powiatową Komendę Policji w Raciborzu radny Ciszek co roku dopomina się, by wyodrębniono w nim wskaźniki dotyczące cyberprzestępczości. Bezskutecznie. Zrezygnował więc z tego w tym roku, wykorzystał jednak obecność na sesji komendanta Pawła Zająca, by zadać pytanie dotyczące przestępstw zaistniałych w sieci. Chodzi mianowicie o osoby, które zgłaszały na policję fakt włamania się na swoje profile na portalach społecznościowych i zostały odprawione z kwitkiem. Włamywacze logując się na nie swoje konto dokonywali w imieniu pokrzywdzonych obraźliwych wpisów pod adresem innych użytkowników sieci. Ciszek chciał dowiedzieć się, dlaczego policja nie chce przyjmować tego rodzaju zgłoszeń.

- reklama -

 

czytaj także: Chcesz się kryć przed prawem? Nie w Raciborzu!

 

Jak wyjaśnił szef powiatowej policji, cyberprzestępczość nie stanowi w Raciborzu problemu. Są co prawda odnotowywane przestępstwa komputerowe, ale dotyczą z reguły oszustw przy transakcjach zawartych poprzez portal aukcyjny allegro. Jeśli chodzi o włamania na portale typu nasza-klasa czy facebook i obraźliwe wpisy w internecie, to nie podlegają one ściganiu z urzędu ani na wniosek poszkodowanego.  Wszelkiego rodzaju znieważenia lub zniesławienia (art. 214 KK) kwalifikują się pod inny tryb ścigania, tzw. prywatno-skarbowy.

 

– Policja może przyjąć od danej osoby protokół przestępstwa prywatno-skarbowego, wysłać go do sądu rejonowego właściwego według rozpoznania sprawy, a sąd jeśli rozpozna i przyjmie do rozpoznania, może zwrócić się do policji o dokonanie dalszych ustaleń – tłumaczył Zając.

 

czytaj także: A. Plura uspokaja: ZSZ nie jest zagrożony zamknięciem

 

Przestępstwa prywatno- skarbowe mogą być również ścigane z pominięciem policji. Można je zgłaszać bezpośrednio do sądu.

 

/ps/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Do jakiegos tam Ciszka! Policja działa zgodnie z prawem, moze to zrobic tylko decyzją Sadu! A co obrazili cie, jak chcesz byc osoba publiczna, to musisz sie z tym liczyc!

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj