NA TEMAT: Pracownicy „zawodówki” liczą na rzetelną analizę

– Trudno zachować spokój – przyznaje Teresa Frencel, radna powiatowa pytana o zamiar połączenia Zespołu Szkół Zawodowych z Zespołem Szkół Budowlanych. Z nauczycielami "zawodówki" o likwidacji ZSZ  [WIDEO]

Temat łączenia placówek zafunkcjonował w mediach bez podjęcia jakichkolwiek wcześniej konsultacji, czy analiz. Sami radni przyznają, że wiedzą o sprawie niewiele. – Wiem tyle co państwo – mówi do nauczycieli ZSZ Teresa Frencel.

- reklama -


Potrzeba dyskusji i konsultacji ws. łączenia szkół opublikowane przez raciborz_com_pl

Jak "wypuszczona w eter" informacja o zamiarze włączenia Zespołu Szkół Zawodowych do Zespołu Szkół Budowlanych wpłynie na tegoroczny nabór? Środowiska oświatowe obawiają się najgorszego.

– W dalszym ciągu mam nadzieję, że sprawa jest w fazie dyskusji, rozważań, że będzie jeszcze szeroko konsultowana. Uczniowie, rodzice, w końcu nauczyciele zasługują na poważne potraktowanie, na rzetelne informacje – mówi Teresa Frencel, radna powiatowa, szefowa nauczycielskiej "Solidarności".


Informacja o zamiarze łączenia szkół to strzał w… opublikowane przez raciborz_com_pl

Ze statystyk Powiatowego Urzędu Pracy w Raciborzu wynika, że liczba bezrobotnych bez kwalifikacji zawodowych (w tym absolwentów LO) z roku na rok rośnie. To nie przeszkadza władzom powiatu w zamiarze likwidacji Zespołu Szkół Zawodowych, obchodzącego w przyszłym roku okrągłe 50-lecie funkcjonowania.

– Szkolnictwo zawodowe w kraju przeżywa prawdziwy renesans. Dziś potrzebuje się dobrych hydraulików, czy ślusarzy. Tymczasem w raciborską "zawodówkę" starostwo od wielu lat nie inwestuje. Straszą stare okna i toalety – mówi przewodnicząca ZNP w Raciborzu Teresa Ćwik. Szkoła od lat przewidziana jest przez starostwo do likwidacji, skreślona   na "głodzie inwestycyjnym" pomimo tego, iż na rynku z naborem radzi sobie bardzo dobrze.

 


Szkolnictwo zawodowe w kraju przeżywa renesans opublikowane przez raciborz_com_pl

 

 

//i/

 

 

Czytaj również artykuł:   Starosta likwidator  – zebrany materiał na podstawie rozmów z nauczycielami Zespołu Szkół Zawodowych

oraz:
apel nauczycieli skierowany do radnych aby podjęli próbę rzetelnej analizy sytuacji zanim podejmą decyzję o likwidacji Zasadniczej Szkoły Zawodowej (pod apelem podpisało  się 49 pracowników szkoły)

a także:

Fuzja ZSZ i Budowlanki – pracownicy Zawodówki dementują  

—————————————————————————————————————-

Polecamy również: ZSZ: Zdobądź zawód i średnie wykształcenie [WIDEO]

 

 

- reklama -

16 KOMENTARZE

 1. Pani Tereso i drogi ZSZ: „pan starosta” ma WAS za nic. Prowadzi politykę PO (po co rozmawiać z ludźmi o emeryturach – wprowadzić i koniec) Nie ma potrzeby rozmowy z pracownikami i społeczeństwem – decyzja zapadła. Nie ma odwrotu. Szczerzę gratuluję Państwu samozaparcia, że robicie te filmy i kampanię – mało kto ma na tyle odwagi aby mu się postawić. Niestety „pan starosta” zapomniał, że nie żyjemy w kraju totalitarnym a w demokratycznym. Zemściło mu się to gdy głosował na senatora. Mam nadzieję, że po skończonej kadencji nie zostanie już nikim…………..

  Dziwię się tylko WAM radnym: że nie macie „jaj” i nie potraficie mu się postawić a on przecież wykorzystuje WAS tylko do głosowania…..

 2. Z pewnością na nabór to nie wpłynie. Jak ktoś chce to i tak tam pójdzie bo szkoły nie likwidują a tylko łączą bo niż demograficzny nieunikniony i ekonomia wzięła górę. A z ogólniakami to kto wie co jeszcze demografia nam zamąci. Z pustego ani Salomon nie naleje. Ja ich rozumiem i współczuję ale fakty mówią za siebie. Było to do przewidzenia.

 3. Owszem, wiele rzeczy jest do przewidzenia i tylko głupiec spiera się z faktami. Natomiast w tym przypadku można zauważyć brak logiki i konsekwencji. Łaczenie szkół ok ale likwidacja szkoły o dobrej chyba renomie to niezbyt dobre posunięcie. Z drugiej strony nauczyciele mają rację; zanim podejmie sie decyzje to trzeba zrbić analizę i przedyskuowac rozne warianty. Moim zdaniem przyaczenie większejzkoły do mniejszej jest mocno dyskusyjne. Chyba raczej powinien na bazie ZSZ powstac nowy szyld Zespol Szkól Zawodowych i Technicznych lub cos w tym stylu. Budowlanka w Raciborzu już sie skonczyła – to nie ona powinna pociągnąć szkolnictwo zawodowe.

 4. jestem osoba zupełnie z boku i pomijając wszelkie dane, analizy itd, to oburza mnie stanowisko starosty oraz radnych. To tak traktuje sie swoich WYBORCOW??? Jeszcze daleko do wyborów, tak? Sądza Państwo, że ludzie zapomna..? Mamy demokracje, na każdym kroku mówi sie o konsultacjach, jak to się ma do polityki tego powiatu???

 5. cieszyc sie trzeba, ze choc jedna radna podjeła sie tematu. Ale jesli jest w mniejszosci, to cóz poradzi ta czy siak. Erwin w odpowiedzi – wyborcy nie zapominaja takich ruchów, a wy szanowni radni – w kolejnych wyborach schowajcie sobie ulotki, plakaty i inne obietnice. JA NA WAS JUZ NIE ZAGLOSUJE!

 6. Panie starosto jeden i drugi, przepracowalam w tej szkole wiele wiele lat, jak wam nie wstyd, jak moze wam do glowy przyjsc taka decyzja? szkola z taka tradycja, kształcąca fachowcow ktorych dzis na rynku pracy potrzeba!!!!!!!!!! ale rzecz jasna nie przyjdzie wam do glowy skonsultowac sie z urzedem pracy, ze srodowiskiem itd, prawda? tak sie postepuje w cywilizowanym kraju! az mi sie serce kraje kiedy slysze o takich decyzjach, szok, skandal na skale kraju! GRATULUJE

 7. milo sluchac rozsadanych slow radnej opozycyjnej Pani Teresy Frencel z RSS NASZE MIASTO – a z drugiej strony jak przykre, ze starosta mając pod ręka w radzie takiego fachowca w ogóle z jej rad nie skorzystal w tej sprawie… oby faktycznie wyborcy o tym pamietali za dwa lata….

 8. zgadzam się z nazwa szkoły „do lornetka”, ale niestety żyjemy w takich czasach ze kto zarządza ten podejmuje decyzje bez zgody innych.I tylko dobra wola negocjacji z środowiskiem leży po stronie zarządcy.Widocznie im na wyborach już nie zależy.A szkoły jakby nie było nie likwidują a tylko łączą.NAUCZYCIELE znajdą pracę w internacie jak czytałam. *** Co do nazwy to trafny pomysł- krótka nazwa(do szkoły o tak długiej nazwie dziwnie chodzić ZSBi…) a byłaby rekompensatą.

 9. wiele spraw jest tu gtrafnie powiedzianych – nalezy zastanowic sie nad nazwa, jesli juz chca laczyc. Kto bedzie szukal chemika np. w szkole budowlanej?? panie starosto, odrobina pomyslunku! niech bedzie np. zespol szkol zawodowych i budowlanych, albo ewentualnie sam zespol szkol zawodowych-to najbardziej odpowiednia i trafna nazwa kryjaca w sobie wszystko.

 10. pan hajduk jest na tym stanowisku wylacznie dlatego, ze staroste nie wybiera sie w wyborach powszechnych, tylko wybieraja go kolesie z rady. to jak bardzo (NIE)POPULARNY jest pan hajduk świadczą wybory parlamentarne gdzie starotowal na senatora. Pan zdzieblo z rybnika czy skads pobil go w jego Raciborzu na łebna szyję, to dopiero! panie starosto, kiedy pan znowu gdzies kandyduje?? ale poza powiatem znaczy sie 😀

 11. a KTORY TO RADNY UZNAL, ZE WYSLANY PRZEZ NAUCZYCIELI LIST TO ANONIM???? MUSZE SOBIE ZAPISAC! PANIE RADNY, TRZEBA BYLO POPROSTU ODPOISAC, ZE MA PAN TO GDZIES I NIE BEDZIE SIE PAN ZAJMOWAL TEMATEM BO JEST NIEWYGODNY

 12. to, ze starosta hajduk ma gdzies opinie ludzie, bylo widac juz niejednokrotnie. ten pan nie nadaje sie do wladzy demokratycznej, bo nie wie chyba czym to sie je. Niestety i takich wlodarzy oto mamy. I niech sie panu nie wydaje,czytajac te opienie i komentarze-ze temat oburza samych nauczycieli, co to to nie, ludzi, swoich wyborcow sie slucha panie starosto, bierze pod uwage co maja do powiedzenia!

 13. Szanowni Radni, Zawiazemy Stowarzyszenie 'wam Juz Dziekuje’. Koniec Z Bezmyslnym Podejmowaniem Decyzji, Nikt Nie Pomysli, Nie Przeanalizuje, Podnosicie Ręce I Zastanawiajac Sie Glebiej. Nie Na Takich Radnych Glosowalem I Nie Tego Od Was Oczekuje!

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj