Uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum ZSS w Raciborzu brali udział w programie profilaktyki palenia tytoniu „Znajdź właściwe rozwiązanie”, którego koordynatorem jest powiatowa inspekcja sanitarna, a prowadzącą na terenie szkoły – pedagog.
Program cieszył się dużym zainteresowanie wśród uczniów ze względu na ciekawe i nowatorskie podejście do problemu szkodliwości tytoniu.
Uczniowi mieli okazję zapoznać się z historią tytoniu na świecie, poznali fazy uzależnienia, dowiedzieli się jak skutecznie odmawiać, jak radzić sobie z trudnymi emocjami bez sięgania po papierosa. Dowiedzieli się również jak funkcjonuje układ oddechowy człowieka i dlaczego jest nam potrzebne czyste powietrze. Umocnili również poczucie własnej wartości, którego brak jest częstą przyczyną sięgania po środki uzależniające.
Epidemia palenia w Polsce:
Według badań przeprowadzonych w lipcu 2009 r. palaczami jest 29% Polaków, a okazjonalnie po papierosy sięga 2% – łączna liczba osób palących wynosi 31% – to jest około 9 milionów, co nadal plasuje Polskę powyżej średniej dla Unii Europejskiej. Częściej palą mężczyźni – 35% niż kobiety – 24%.
Badania w ramach projektu Globar Youth Tabacco Sourvey wykonane przez Centrum Onkologii wykazują niepokojące wyniki: 18,6% polskiej młodzieży w wieku 13-15 lat pali papierosy!
Według badanych przez TNS OBOP najczęściej palą osoby o niższym statusie społecznym, z wykształceniem zasadniczym zawodowym – 43% i osoby , które deklarują, że ich warunki materialne są złe – 43%.
Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2000 roku na choroby odtytoniowe zmarło 69 tysięcy Polaków, w tym 43 tysiące w wieku 35 – 69 lat.
Bierne palenie jest również poważnym problemem, gdyż Polacy częściej niż średnio w Unii Europejskiej narażają innych domowników na dym tytoniowy. Warto wspomnieć, że dym z papierosa zawiera około 4000 chemikaliów, a co najmniej 40 z nich powoduje raka.
Szokujące jest to, że w Polsce 92% rodziców palących przyznaje się do palenia w obecności dzieci! (dla porównania w Finlandii tylko 8%)
Straty ekonomiczne państwa polskiego w ciągu najbliższych 20 lat wynikające z przedwczesnych zgonów i leczenia chorób odtytoniowych szacowane są obecnie na ok. 160 mld zł.
Źródło – kampania społeczna „Papierosy pożerają Cię żywcem”.
Ewa Strzelczyk