Konferencją upamiętnią 20. rocznicę wielkiego pożaru

5

24 sierpnia w Rudach i Kuźni Raciborskiej odbędą się uroczystości związane z 20-leciem największego pożaru lasów. W obchodach uczestniczyć będą między innymi wojewoda opolski i wojewoda śląski.

Organizatorem przedsięwzięcia pn. "20 lat doświadczeń po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej" są Lasy Państwowe oraz Państwowa Straż Pożarna. Uroczystości odbędą się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

- reklama -

W obchodach – poza władzami miasta i gminy – udział wezmą m. in. wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda opolski Ryszard Wilczyński, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Kazimierz Szabla, śląski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Marek Rączka oraz opolski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Karol Stępień.

Program uroczystości przedstawiać się będzie następująco:
 

– Godz. 10:00 – Konferencja pt. "20 lat rozwoju Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i ochrony przeciwpożarowej lasów w Polsce"; Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach, ul. Cysterska 4;
– Godz. 13:00 – Obiad w Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym;
– Godz. 14:00 – Msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Rudach – Sanktuarium Matki Boskiej Rudzkiej;
– Godz. 15:00 – Przejazd na teren pożarzyska (lądowisko);
– Godz. 15:40 – Część oficjalna uroczystości rocznicowych na lądowisku;
– Godz. 16:40 – Spotkanie uczestników konferencji, strażaków PSP i OSP, pracowników nadleśnictw i miejscowej ludności na lądowisku.

Podczas sympozjum z referatami wystąpią:

– Adam Wasiak – dyrektor generalny Lasów Państwowych – "Ewolucja i stan obecny systemu ochrony przeciwpożarowej lasów w Polsce";
– nadbryg. Janusz Skulich – zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej – "20 lat PSP i rozwój Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego";
– nadbryg. Piotr Buk – "Pożar w Kuźni Raciborskiej z perspektywy PSP";
– dr Kazimierz Szabla – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach – "Pożar w Kuźni Raciborskiej z perspektywy Lasów Państwowych".

***

Przypomnę: 26 sierpnia 1992 r. w lasach otaczających Kuźnię Raciborską doszło do pożaru na niespotykaną dotąd skalę. Powodem zaprószenia ognia była iskra, która wydostała się spod kół przejeżdżającego pociągu. Wysuszone podłoże sprawiło, że ogień w błyskawicznym tempie zaczął się rozprzestrzeniać, pochłaniając coraz to nowe obszary zielonych płuc Śląska. Pierwszego dnia walki z ogniem, w płomieniach śmierć poniosło dwóch strażaków: Andrzej Kaczyna – aspirant Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Raciborza oraz Andrzej Malinowski – członek OSP w Kłodnicy.

Pożar pochłonął łącznie ponad 9 tys. ha lasu. całkowitemu zniszczeniu uległo 15 wozów gaśniczych i 26 motopomp, rozgrzany popiół pogorzeliska zniszczył 70 km węży strażackich. W akcji udział wzięły 454 wozy gaśnicze PSP (2270 strażaków), 405 sekcji OSP (2340 strażaków), 3200 żołnierzy ze sprzętem ciężkim, 650 policjantów, 1280 członków obrony cywilnej, 450 pracowników leśnych, 26 samolotów gaśniczych "Dromader", 4 śmigłowce gaśnicze, 50 cystern kolejowych oraz 6 lokomotyw do przewożenia wody.

Bartosz Kozina

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

5 KOMENTARZE

 1. ppoż

  Czcić pożar? Czyżby jacyś wyznawcy kultu ognia czy cuś w tem rodzaju?

 2. To taki nasz polski obyczaj: czcimy katastrofy, przegrane, klęski i wszelkie niepowodzenia. Zwołujemy apele ku czci, chełpimy się faktem, że w powstaniu warszawskim do walk zaprzęgnięto dzieci, i budujemy im pomniki. W każdym normalnym kraju jest to powód do wstydu, ale nie w Polandii.

 3. tan

  To wspaniale,że pamięta się o tak wielkim o ciężkim wydarzeniu-co stalo sie elementem historii nawszej lokalnej ziemi. To nie hołubienie kleski. Niezbyt trafne jest użyte słowo przez autora : UCZCZĄ rocznicę. W programie uroczystości nie znalazłem takiego słowa.Ten tragiczny fakt posłużył do SPOTKANIA gdzie dużo mówiło sie o zapobieganiu takim tragediom, o stanie takiej prewencji i dalszych potrzebach dla zapobieżenia lub zmninimalizowania skutków przypadkowego pożaru w lasach.

 4. ppoż

  Kozina, jak już poprawiasz, to popraw „pożarzysko” na „pogorzelisko”.
  To na początek…

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here