
Od 16 do 22 września trwała wizyta w naszym mieście uczniów i ich opiekunów z Küssnacht am Rigi w Szwajcarii. Wizyta jest efektem trwającej od 2007r. współpracy szwajcarskiej szkoły i raciborskiego Gimnazjum nr 1.

W bieżącej wymianie uczestniczy 30 uczniów z klas III a i b ze szkoły w Küssnacht oraz 30 uczniów Gimnazjum nr 1w Raciborzu z klas III a, b, d, e, f oraz II a i IIe pod kierunkiem pani Sabiny Ryś oraz pana Marcina Handziuka.
W pierwszym etapie uczniowie wymieniali się korespondencją listową, w ramach której przedstawili siebie, swoje szkoły, miasta i systemy oświaty w obydwu państwach . Wspólnie przygotowali prezentacje multimedialne o zwyczajach i tradycjach świątecznych w Polsce i w Szwajcarii. Finałem dwuletnich działań jest obecna wizyta Szwajcarów w Raciborzu oraz wizyta uczniów z Gimnazjum nr 1 w czerwcu 2013 roku w Szwajcarii.
Podczas pobytu uczestnicy wymiany mieli możliwość lepszego poznania się i nawiązania przyjaźni podczas zajęć sportowych, tanecznych podczas wieczoru filmowego oraz na zajęciach dziennikarskich w raciborskich mediach. Rozwijali. swoje zdolności językowe z języka niemieckiego oraz angielskiego podczas warsztatów z fizyki, kursu pierwszej pomocy, zajęć z muzyki i plastyki oraz z przyrody w Arboretum Bramy Morawskiej.
Na zakończenie wizyty szwajcarscy i raciborscy nauczyciele zasadzili drzewko przyjaźni w szkolnym arboretum. Planowana jest dalsza współpraca szkół. Współpraca oraz wymiana nie udałyby się, gdyby nie materialne wsparcie Urzędu Miasta Racibórz oraz rodziców uczniów uczestniczących w wymianie.
źródło: G1
oprac. /ps/




![O zimnych kąpielach w bibliotece na Ostrogu. Naukowe spojrzenie na morsowanie [ZDJĘCIA] morsowanie raciborz](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/morsowanie-raciborz.jpg)
![Refleksja nad codziennością zamiast noworocznej presji w Bibliotecznym Kręgu Kobiet [ZDJĘCIA] Refleksja nad codziennością zamiast noworocznej presji w Bibliotecznym Kręgu Kobiet](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/biblioteka-kobiet.jpg)







![Mali artyści spotkali się na warsztatach ceramicznych w Markowicach [ZDJĘCIA] Mali artyści spotkali się na warsztatach ceramicznych w Markowicach](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/warsztaty-biblioteka-markowice.jpg)
![Jak zachęcić dzieci do czytania? Bibliotekarze z Raciborza i Karwiny o promocji czytelnictwa [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/biblioteka-karwina.jpg)


![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)

![Uroczysty hołd pomordowanym w Zbrodni Katyńskiej oddany przez Policję w Brzeziu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Policjanci_Brzezie_DSC01177.jpg)

![Jak przygotować miasto na zmiany klimatu? Racibórz konsultuje plan działań [ZDJĘCIA] mpa raciborz](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/mpa-raciborz-1-1.jpg)




