Krzyżanowice doczekały się kolejnej publikacji

4

"Gmina Krzyżanowice Tradycja i Współczesność" to tytuł pracy powstałej dzięki unijnemu dofinansowaniu, poświęconej zwyczajom i tradycjom kultywowanym na terenie gminy. W środę odbędzie się jej promocja.

"Wielkanocna procesja konna, dożynki, szkubanie pierza, festiwale regionalnej kuchni, pogoń za lisem czy procesje pątnicze na Urbanek – gmina Krzyżanowice w powiecie raciborskim na pograniczu śląsko – morawskim zaskakuje bogatym rokiem obrzędowym, hojnie czerpiącym z tradycji dawnych pokoleń. I wciąż ten rok wzbogaca.

- reklama -

 

W śląskim krajobrazie próżno szukać gminy, w której – podobnie jak w Krzyżanowicach – mieszkańcy tak mocno akcentują przywiązanie do dawnych tradycji, pielęgnując zwyczaje i obrzędy gdzie indziej dawno już zapomniane. Barwna i bogata miejscowa obrzędowość wyrosła na tle wielokulturowości śląsko-morawskiego pogranicza, zamieszkałego od setek lat przez ludność polską, niemiecką i czeską. Umiejscowiona jest w bogatym w zabytki skrawku Śląska."

 

Tymi słowami wójt oraz miejscowa biblioteka zapraszają wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w promocji publikacji pt. "Gmina Krzyżanowice Tradycja i Współczesność". Promocja odbędzie się w dniu 24 października br. o godz. 17:00 w sali obrad Urzędu Gminy w Krzyżanowicach.

 

źródło: Urząd Gminy Krzyżanowice

 

/ps/

- reklama -

4 KOMENTARZE

  1. Jak tłumaczą w krzyżanowickim urzędzie, autora jako takiego nie ma. Albo inaczej, autorami są mieszkańcy. Za opracowanie i redakcję odpowiedzialny jest Grzegorz Wawoczny. Publikacja liczy 72 strony. Pozdrawiamy.

  2. ta… pozbierał od ludzi- a jest ich wiele w tej gminie – to co napisali w swioch ksiazkach-albo na co nie mieli pieniedzy aby wydacsami i zgrarnął kasę – to tylko Grzesiu potrafi – może kiedyś się opamięta. pozdro.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here