Jazzowa uczta w RCK

0

Zespół Bez Nazwy, SSBB oraz Jazz Band Ball Orchestra wystąpią jednego wieczoru na deskach Raciborskiego Centrum Kultury. Zaplanowany na 9 listopada koncert będzie prawdziwą ucztą dla wszystkich miłośników jazzu.

To będzie już czwarty koncert w ramach Raciborskiej Jesieni Muzycznej, wieczór rozpocznie raciborski Zespół Bez Nazwy, jako gospodarz koncertu, swój występ potwierdził także zespół jazzu tradycyjnego South Silesian Brass Band z Rybnika, a na finał gwiazda wieczoru – Jazz Band Ball Orchestra. – To będzie prawdziwy dixieland, prawdziwy nowoorleański jazz – zapewnia Janina Wystub, dyrektor RCK.

- reklama -

Jazz Band Ball Orchestra wykonuje jazz tradycyjny, uważany za najstarszy polski zespół wykonujący ten gatunek muzyki. Powstał w Krakowie w listopadzie 1962 roku. Inicjatorem powstania grupy był Jan Kudyk, a w jej skład weszli studenci krakowskiej Wyższej Szkoły Muzycznej.

Pierwszym oficjalnym występem grupy był udział w konkursie Amatorskich Zespołów Jazzowych Polski Południowej zakończony sukcesem – zajęciem I miejsca i zdobyciem nagrody Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jazz-band z powodzeniem zaczął występy na festiwalach profesjonalnych muzyków jazzowych (Jazz nad Odrą we Wrocławiu w 1963, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree w Warszawie w 1965, 1966, 1969 i 1976, Old Meeting Jazz w Warszawie w latach 1976–78 i 1980–81).

Koncertował też poza granicami kraju (Austria, Czechosłowacja, Dania, Francja, NRD, RFN, Szwecja, USA, Wyspy Kanaryjskie) i brał udział w zagranicznych festiwalach.

Jazz Band Ball Orchestra współpracował m.in. z amerykańskim trębaczem jazzowym Wallace'em Davenportem, z którym wspólnie zagrał na Jazz Jamboree w 1969 i 1976 roku. Zespół brał ponadto udział w licznych programach telewizyjnych i audycjach radiowych.

Muzyka Jazz Band Ball Orchestry to mieszanka swingu i bluesa oparta na solidnych podstawach jazzu nowoorleańskiego z domieszką folkloru rodzimego i zagranicznego. Oprócz standardów jazzowych grupa wykonuje kompozycje autorskie.

Zobacz fragment ich występu  http://www.youtube.com/watch?v=r0f9JD9r-so !

Koncert odbędzie się 9 listopada o godz. 18.00 w Raciborskim Centrum Kultury przy ul. Chopina. Bilety w cenie 40 i 30 zł do nabycia w kasie RCK (tel. 32 412 32 45, godziny otwarcia: wtorek – czwartek 14.30-18.30, piątek 10.00 – 14.00, sobota i święta – na godzinę przed imprezą).

 

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here