Powstała książka o działaniach wojennych nad górną Odrą

Kolejna publikacja poświęcona gminie Krzyżanowice trafiła do rąk czytelników. Najnowsza książka autorstwa Michała Kroczka to próba rekonstrukcji przebiegu działań wojennych na terenie powiatu raciborskiego.
Książka "Raum Tunskirch. Działania wojenne nad górną Odrą w 1945 r" Michała Kroczka bazuje głównie na opracowaniach i materiałach źródłowych. Zachowane z tego czasu materiały, dokumenty, zapisy są w swojej treści bardzo rozbieżne i kontrowersyjne. Dzięki dociekliwości autora udało się je dobrze opracować i odtworzyć przebieg działań wojennych w tym rejonie. Wiarygodność opisywanych wydarzeń jest ponadto potwierdzona przez liczne spotkania i wywiady ze świadkami. Kroczkowi udało się dotrzeć do Augusta Kaminskiego, który walczył w marcu i kwietniu 1945 r. na terenie gminy Krzyżanowice. To on na rozkaz swojego dowódcy zniszczył wieże kościelne w Bieńkowicach i Tworkowie, gdzie znajdowały się radzieckie punkty obserwacyjne. Dodatkowo ta bardzo ciekawa publikacja zawiera bogaty, dokładnie opisany, materiał fotograficzny.

Michał Kroczek należy do drugiego pokolenia, które (na szczęście) nie doświadczyło już okrucieństwa wojny. Rozpoczął pracę nad zbieraniem materiałów historycznych wiele lat temu. – Manuskrypt z zapiskami leżałby dalej w szufladzie, gdyby nie zachęta pana Leonarda Fulneczka – powiedział autor, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i wydania książki. – Podziękujmy historii, bo była dla nas naprawdę łaskawa. Pozwoliła nam wychować się w czasach pokoju. Pomyślmy ile ludzi straciło swoich bliskich i dobytek, należy docenić to, co mamy dzisiaj. Nikt z nas nie chciałby opuszczać rodziny i walczyć gdzieś na końcu świata – powiedział na zakończenie Michał Kroczek.

- reklama -

Na spotkanie promujące książkę, 23 listopada, do restauracji Rege w Bieńkowicach przybyli liczni goście, nie tylko mieszkańcy Bieńkowic, ale także innych miejscowości naszej gminy i powiatu raciborskiego. Sam autor przyznał, że jest zaskoczony takim dużym zainteresowaniem ze strony słuchaczy.

/gmina Krzyżanowice/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj