W Krzanowicach stanie 30 wiatraków

Największa farma wiatrowa w regionie powstanie w Krzanowicach. – Pierwsze turbiny staną w okolicach Bojanowa i Wojnowic prawdopodobnie jeszcze w tym roku – informuje burmistrz gminy Krzanowice Manfred Abrahamczyk.

Po kilkunastu miesiącach przerwy znów pojawiła się sprawa budowy farmy wiatrowej w Krzanowicach. Firma Visa Vento uzyskała właśnie pozwolenie na budowę trzech pierwszych turbin wiatrowych w pobliżu Bojanowa i Wojnowic. – Wiatraki staną na terenie naszej gminy jeszcze w tym roku. Niedługo po nich w okolicach Wojnowic, Krzanowic i Pietraszyna pojawi się dwanaście następnych – mówi burmistrz gminy Krzanowice Manfred Abrahamczyk.

- reklama -

Początkowo na terenie gminy stanąć miało 17 turbin wiatrowych o łącznej mocy 42,5 MW. Teraz wiadomo, że wiatraków będzie znacznie więcej. Maszt jednego wiatraka liczy co najmniej 100 metrów wysokości, do tego dochodzą trzy skrzydła, każde 47 metrów rozpiętości. Turbina w jednym wiatraku produkuje prąd o mocy 2,5 MW. – Docelowo na terenie gminy Krzanowice ma stanąć 30 wiatraków – informuje burmistrz Abrahamczyk. Na chwilę obecną firma ma pozwolenie na budowę 15 wiatraków. Na terenach, na których mają stanąć kolejne wiatraki, właśnie trwają badania pomiaru wiatru oraz przelotu ptaków. Badania takie muszą być prowadzone przez co najmniej rok. Dopiero wtedy gmina będzie mogła podjąć decyzję o dostawieniu kolejnych turbin.

 

Jak na razie firmy zajmujące się energetyką wiatrową zainteresowały się dwoma
gminami powiatu raciborskiego – Rudnikiem i Krzanowicami.
Czy do grona tych gmin dołączą kolejne?

 

Przypomnijmy, że gmina Krzanowice nie jest jedyną gminą powiatu raciborskiego, na terenie której wybudowana ma zostać farma wiatrowa. Niedługo na terenie gminy Rudnik stanąć ma szesnaście turbin wiatrowych. Firma, która zainteresowała się tamtym terenem także otrzymała już pozwolenie na budowę farmy.

/p/

 

 

 

————————————————————

Polecamy również:

 

W Rudniku wybudują farmę wiatrową

Wydane zostało pozwolenie na budowę farmy wiatrowej w gminie Rudnik. W ciągu kilkunastu najbliższych miesięcy na terenie gminy ma stanąć 16 turbin wiatrowych o wysokości 150 metrów każda. 

Niemieckojęzyczne tablice w Rudniku i Pietrowicach?

Według danych ze Spisu Powszechnego 2011, w Rudniku i Pietrowicach można już stawiać niemieckojęzyczne tablice, gdyż gminy te są już oficjalnie mniejszościowymi. Dotychczas niemieckojęzyczne tablice stanęły w gminie Krzanowice.

Krzanowice skupią się na ukończeniu rozpoczętych inwestycji

Niewiele nowych inwestycji rozpocznie się w tym roku w Krzanowice. Gmina skupi się raczej na ukończeniu inwestycji już rozpoczętych, takich jak budowa hali sportowej czy wdrożenie systemu elektronicznych usług w urzędzie.

 

- reklama -

4 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here