
Światowej sławy historyk kultury materialnej, prof. J. Dumanowski, przyjedzie do Raciborza z wykładem na temat staropolskiej kuchni i sukcesów, jakie odnosiła w Europie od XVI do XIX stulecia.
Popularyzator wiedzy o dawnej kuchni, wydawca najstarszych polskich książek kucharskich, wykładowca na Uniwersytetach w Bordeaux oraz na paryskiej Sorbonie – prof. Jarosław Dumanowski odwiedzi Bibliotekę w Raciborzu. Spotkanie będzie poświęcone europejskiej kuchni staropolskiej i międzynarodowym sukcesom kuchni polskiej od XV do XIX w.
Jarosław Dumanowski jest historykiem kultury materialnej, specjalizującym się w kulturowej historii kuchni i wyżywienia; twórcą i kierownikiem Centrum Badań nad Historią i Kulturą Wyżywienia, felietonistą pisma „Food Service”. Na co dzień współpracuje z restauratorami, szefami kuchni, nauczycielami gastronomii, producentami żywności i organizatorami turystyki. Przy okazji, dzięki poznanym w ten sposób kucharzom i restauratorom, stara się posmakować historii i zjeść coś dobrego. Spotkanie odbędzie się 13 marca o godz. 18.00 w Bibliotece na ul. Kasprowicza 12. Wstęp wolny!
MiPBP w Raciborzu, publ. /żet/
——————————————————————————————————————–
Polecamy również:
"Skarby natury" w raciborskiej bibliotece
Zakończył się konkurs plastyczno-ekologiczny "Skarby Natury". Zwycięzcy zostali nagrodzeni. Wszystkie nadesłane na konkurs prace można oglądać w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu.
Mnóstwo atrakcji w raciborskiej bibliotece w marcu
Marzec w Bibliotece będzie obfitował w imprezy kulturalne, wśród których każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Będzie coś dla kobiet, miłośników kuchni, przygód Pana Samochodzika. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.
Rodzice zazdrościli dzieciom i też spędzili noc w bibliotece
Tradycją biblioteki w Markowicach są zajęcia animacyjne dla dzieci, które odbywają się w piątkowe wieczory. Imprezy pozazdrościli rodzice i specjalnie dla nich odbyła się I edycja "Nocki dla rodziców" (zdjęcia).
——————————————————————————————————————–
Podziel się informacją lub napisz własny artykuł na forum.
Dodaj Temat na:
forum.raciborz.com.pl
——————————————————————————————————————–





![Raciborskie Dni Urody odbyły się po raz dziesiąty [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/Raciborskie-Dni-Urody.jpg)
![Kryminały po śląsku w raciborskiej bibliotece. Spotkanie z Marcinem Szewczykiem [ZDJĘCIA] Kryminały po śląsku w raciborskiej bibliotece. Spotkanie z Marcinem Szewczykiem](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/marcin-szewczyk-pszow-biblioteka-raciborz.jpg)

![Seniorzy z Raciborza uczą się ratować życie [ZDJĘCIA] Seniorzy z Raciborza uczą się ratować życie](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/pierwsza-pomoc-raciborz.jpg)




![I Powiatowy Konkurs Polonistyczny „Polonistyczny Olimp” w ZSO nr 1 [ZDJĘCIA] I Powiatowy Konkurs Polonistyczny „Polonistyczny Olimp” w ZSO nr 1](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/polonistyczny-olimp-48-218x150.jpg)

![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)








.jpg)





Ojoj, zapowiada się czadersko, ale jestem poza rackiem. Może ktoś się wybiera i mógłby mi potem zdać relację. Byłam kiedyś na wykładzie o kulturze picia alkoholu w różnych epokach literackich. Był niesamowity. Dajcie znać!