Marcin Raciborski ratuje Śląsk przed zakusami Bolka Husyty

0

W katastrofalnych dla Czech i Śląska wojnach husyckich udział brali również władcy Raciborza, m. in. Marcin V, który w 1433 roku zmusił Bolka Husytę do odstąpienia od Żor i ucieczki w kierunku Rybnika, gdzie doszło do bitwy.
W 1428 roku gromiąca kolejne fale zachodniego rycerstwa armia husycka wkroczyła na Śląsk. Wkrótce dowodzący "bożymi bojownikami" Walka Kudelnik  obległ Głogłówek. Przebywający wówczas w Gliwicach książę głogówecki Bolko V zdecydował się przystać do niezwyciężonych jak dotąd najeźdźców i wspólnie z nimi rozciągnąć swoje władztwo na kolejne księstewka śląskie.


Husyci walczący z Krzyżakami ("enského kodexu").
W ciągu kolejnych lat awanturniczy książę opanował następnie dobra biskupie w kasztelani nyskiej, Kluczbork, a w 1433 roku Gliwice i nieobwarowany Rybnik. Na wieść o rozpoczętym przez niego 17 kwietnia oblężeniu Żor książęta karniowsko-raciborski Marcin V i oświęcimski Kazimierz wyruszyli miastu z odsieczą. Bolko Husyta zmuszony był odstąpić od oblężenia – niedawni obrońcy Żor i obaj książęta ruszyli za nim w pościg. Do bitwy doszło pod Rybnikiem, którą do dziś upamiętniają kurhan i stojąca przy ul. Gliwickiej 33 kapliczka św. Urbana.

- reklama -

W swej dalszej polityce Marcin V opowiadał się – w przeciwieństwie do swego ojca, Jana II Żelaznego, wiernego wasala Króla Czech – za Polską, co poprzedził konflikt z potężnym biskupem Oleśnickim. W 1447 roku zawarł z Koroną Rzeczpospolitej układ o ścisłej współpracy, choć formalnie pozostał lennikiem Króla Czech (w związku z zawartą przez Władysława Warneńczyka z Albrechtem Habsburgiem ugodą, na mocy której Warneńczyk zrzekł się pretensji do Śląska).

Z drugiej strony Bolko Husyta przystał do atakowanego przez wszystkich sąsiadów ruchu religijno-politycznego nie tylko z pobudek materialnych – postrzegał postępującą germanizację Śląska jako zagrożenie, a nauka Husa zawierała wątki narodowe, co mogło przyczynić się do zatrzymania procesu niemczenia Śląska. Warto wspomnieć, że w czasie zawieruchy husyckiej zniszczony został również klasztor cystersów w Rudach.

/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————–
Polecamy również:

Z Brzezia do Rzymu: setna rocznica Śląskiej Pielgrzymki

Na wezwanie Pius X z 1913 roku odpowiedziało 372 mieszkańców Śląska, w tym mieszkańcy Brzezia. Jesienią 1913 roku wyruszyli w długą drogę do Rzymu, aby uczcić rocznicę wydania przez cesarza Konstantyna edyktu mediolańskiego.

Przedwojenne Nowiny Raciborskie – numery on-line

Biblioteka zakończyła proces digitalizacji archiwalnych numerów "Nowin Raciborskich. Pisma dla ludu polsko-katolickiego" z lat 1889-1922. Od teraz są dostępne on-line!

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia 1943 roku Niemcy ogłosili światu, że znaleźli groby pomordowanych przez NKWD polskich oficerów… W rocznicę tego wydarzenia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————–

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here