Deszczowe Święto Narodowe Trzeciego Maja

12

Deszcz nie odstraszył raciborzan przed świętowaniem rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po Mszy Św. w kościele farnym uroczystości przeniosły się pod pomnik abp. J. Gawliny. Święto Narodowe Trzeciego Maja – zdjęcia. Aura pogodowa nie zachęciła do uczestnictwa w obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja, tym niemniej raciborzanie licznie przybyli do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie w czasie uroczystej Mszy Świętej modlili się za Ojczyznę.

W uroczystościach w kościele farnym udział wzięli członkowie władz miasta, organizacji samorządowych, przedstawiciele szkół, środowisk kombatanckich, służb mundurowych, organizacji pozarządowych. Piękne kazanie na temat historii święta i rangi kroku, jaki 3 maja 1791 roku powzięli dla ratowania Ojczyzny nasi przodkowie, wygłosił ks. infułat Marian Żagan. Ksiądz przypomniał, że w przeszłości Polacy nie mogli swobodnie świętować rocznicy sławetnego dla Polski i Europy wydarzenia – przeszkadzały w tym najpierw władze zaborcze, a później również komunistyczne.

- reklama -

– Zniesienie liberum veto, wprowadzenie podziału władz na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, zniesienie wolnej elekcji i odsunięcie od władzy skorumpowanej magnaterii pozwoliło sądzić, że przezwyciężone zostaną te czynniki, przez które w przeszłości mówiono o Polsce, że nierządem stoi. Niestety, Konstytucja Trzeciego Maja była ostatnią wolą konającej Ojczyzny – głosił ks. infułat, który w dalszej części kazania wyjaśnił jak doszło do zespolenia obchodów uchwalenia pierwszej w Polsce i Europie konstytucji z obchodzonym w polskim kościele świętem upamiętniającym śluby lwowskie króla Jana Kazimierza, który w obliczu katastrofy "potopu" szwedzkiego powierzył Polskę opiece Matki Boskiej.

W czasie uroczystości nie zabrakło pięknych patriotycznych i religijnych pieśni. Przy akompaniamencie Raciborskiej Orkiestry Dętej Plania odśpiewano m.in. "Boże coś Polskę" i "Czerwone Maki".

/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia 1943 roku Niemcy ogłosili światu, że znaleźli groby pomordowanych przez NKWD polskich oficerów… W rocznicę tego wydarzenia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

To był gorliwy, mądry i skromny kapłan

– Miałem leczyć ludzkie ciała a zostałem lekarzem ludzkich dusz Widocznie Bóg tak chciał – powiedział niegdyś ks. E. Dębicki. Życie i działalność kapłana opisuje przewodniczący Klubu Inteligencji Katolickiej Krystian Niewrzoł.

140 lat temu urodził się Wojciech Korfanty

Jeden ze współtwórców odrodzenia państwa polskiego, bojownik o polskość Śląska, dyktator III powstania śląskiego, rodowity Ślązak, prześladowany przez obóz piłsudczykowski… Katowice świętują 140-tą rocznicę urodzin W. Korfantego.
——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

———————————————————————————————————————

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

12 KOMENTARZE

 1. Konstytucja Trzeciego Maja była potrzebny, ale jednak, zamachem stanu 😉 Tym niemniej rolę to wydarzenie ma, szkoda tylko ża brał w nim udział ten niby reformator król Staś, który jak przyszło co do czego, za posiadłość i stałą pensję sprzedał Polskę carycy… Ot figiel historii, czczcimy ewidentnego zdrajcę, podczas gdy zapomnianych bohaterów naprawdę niemało…

 2. Kazanie było fajne, choć liczyłem, że ks. Żagan w swoim stylu bardziej odniesie się do obecnej degrengolady, która Ojczyznę i jej obywateli ma głęboko…

 3. Piękne zdjęcia i relacja z uroczystości.Jestem zbudowany postawą władz miasta ,mieszkańców a szczególnie młodzieży raciborskiej.Piękna postawa obywatelska.

 4. :)

  Młodzież wspaniała, a władze… powiedzmy, że chociaż w święta robią, co do nich należy 😉

 5. Ładne zdjęcia, jednak boli mnie widok starszego Pana z przepaską AK, oraz zadbany pomnik kawałek dalej, chwalący „wyzwolenie” Raciborza przez „sojuszniczą” armię czerwoną …
  Czcimy naraz kata i ofiarę?
  Okupanta i pratyzantów?
  Jeśli tak, to dlaczego kwiatów nie składali również kombatanci czerwonej „wyzwolicielki” ze szkarłatnymi opaskami sierpa i młota?

 6. yhm

  A ja sobie nie przypominam żadnych uroczystości pod pomnikiem zwycięskiej AC… prawada taka, ze wystarczyloby wywalic tamta tablice na obelisku, albo dac jeszcze jedna, ktora powiedzialaby jak to bylo, ale to widac przekracza mozliwosci miasta raciborz…

 7. bravo

  Piękna zdjęcia, wzruszający akt patriotyzmu naszych młodych raciborzan. Dzięki nim mam jeszcze nadzieję, że coś z naszego kraju wyrośnie. Brawo!

 8. Nie wydaje mi się aby mógł być osiągnięty konsensus w sprawie treści nowo umieszczonej tablicy.
  Bo i co miało by na niej widnieć? W tym miejscu pochowano katów niepodległości walczących z innymi katami?
  Zakłamanie i perfidia ówczesnej (czy oby tylko?)
  propagandy kole oczy praktycznie każdym słowem, chociaż by
  stwierdzenie, że wyswabadzali spod jarzma faszyzmu. Ja nie pamiętam
  owych czasów, ale z tego co wiadomo faszyści nigdy tych ziem nie
  okupowali…

 9. Druga sprawa… Może huczne uroczystości tam się nie odbywają, ale stan w jakim zachowane jest to miejsce wyraźnie świadczy, że pamięć o „wyzwoleniu” Raciborza w wielu umysłach nie zaginęła, że są osoby które dbają o to, by fałsz wypisany na tych tablicach nie wyblakł, nie zniknął z czasem.

  Poza tym, zastanawiam się, jeśli sprawa likwidacji tego haniebnego pomnika została by poddana debacie przez naszych włodarzy, kto by się opowiedział za zachowaniem pomnika w obecnej wersji? Wydaje mi się, że można by miejsce czci okupanta przekształcić w obelisk „ku przestrodze”, a politycy którzy by się temu przeciwstawili, mogli by stracić wiele w oczach swoich wyborców, no chyba że liczą na twardogłowy elektorat który nadal nazywa WIN bandytami etc.

 10. O jakim fałszu mówisz? Ludzie dbają o pamięć o tych osobach, nie ma w tym żadnego fałszu, tylko ludzka potrzeba o tym, żeby pamiętać.

 11. O fałszu rodem z głębokiego stalinizmu, w zasadzie każde słowo które wypisane jest na obelisku jest fałszem.
  „swoim oswobodzicielom”
  Czekiści z Kremla nie byli naszymi wybawcami. To nie wyzwoliciele lecz brutalni najeźdźcy są uczczeni tym pomnikiem hańby. Wypędzili okupanta hitlerowskiego, lecz sami byli nie lepsi – szczególnie tu, na ziemi śląskiej, traktowanej jako zdobycz na III Rzeszy, rabowali, gwałcili i niszczyli bez opamiętania. Stalin dokonał swojej zemsty za klęskę 1920 roku, mordując Polaków jeszcze przed II wojną światową, wkraczając Armią Czerwoną 17 września do Polski, a następnie niszcząc Polskę podczas rzekomego wyzwolenia. I oto Stalin mści się ponownie – niewiedzą polskich obywateli, przyzwyczajeniem do pomników najbardziej zbrodniczej ideologii: komunizmu.

 12. Feli

  [color=#4c4c4c; font-size: 12px; text-align: justify]” i odsunięcie od władzy skorumpowanej magnaterii ( dzisiejszych polityków )pozwoliło sądzić, że przezwyciężone zostaną te czynniki, przez które w przeszłości mówiono( a dzisiaj mówią ) o Polsce, że nierządem stoi.Historia kołem się toczy…Dzisiaj nic się nie zmieniło za wyjątkiem tekstu Konstytucji, która stanowi zbiór pobożnych życzeń. Czy więc wypada nam coś świętować ?? W państwie kombinatorów, cwaniaków, brudnych polityków i ich popleczników, własnej prywaty od Prezydenta tego kraju zaczynając, a na urzędniku najzwyklejszym kończywszy,kraju ubustwem płynącym, śmietników przepełnionych bezrobotnymi i bezdomnymi, społeczeństwem obdartym z godności, nowym pokoleniem bez zasad moralnych dla których jedyną wartością jest pieniądz. Co zrobiliście z tą wolnością w imieniu tego narodu. Świętować, raczej pamięć tych , którzy polegli za ten kraj.[/color]

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here