To już 16 kapłan po wojnie z parafii św. Mikołaja

3

W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego 11 alumnów z diecezji opolskiej odprawiło w swoich parafialnych kościołach Msze św. prymicyjne. Jak już pisaliśmy, wśród nich było trzech nowych kapłanów z terenu ziemi raciborskiej.

 

- reklama -

 

 

To rzeczywiście swoisty rekord. Świadczy on też dobrze o środowiskach i parafiach z których się wywodzą. Dzisiaj w trudnych czasach dla Kościoła również w Polsce wielu młodym ludziom ciężko jest przyjąć powołanie i poświęcić całe, swoje życie innym.

 

Bardzo uroczysty przebieg miały prymicje w parafii św. Mikołaja w Raciborzu. Już o godz. 9.30 przed budynkiem gdzie mieszka z rodzicami ks. Radosław Łacek zgromadzili się parafianie i goście. Po wzruszającym błogosławieństwie rodziców  neoprezbiter otoczony zielonym wieńcem, niesionym przez młode druhny, wyruszył procesyjnie z orkiestrą w asyście ks. proboszcza  Adriana Bombelka i ks. wikarych do kościoła. Droga wiodła z ul. Różyckiego przez ul. Ks. Londzina, Rondo Solidarności i ul. Kozielską. Oprawę muzyczną liturgii Eucharystycznej poprowadziła miejscowa scholla pod przew. organistki Iwony Chojeckiej oraz orkiestra dęta.

 

Homilię okolicznościową wygłosił  ks. Marcin Cytrycki. Mówiąc o licznych obowiązkach i gorliwości kapłana, często przyrównywał je do górskich wędrówek i wspinaczek których celem jest osiągnięcie szczytu, mimo niebezpiecznych sytuacji  i ogromnego zmęczenie. Nie było to przypadkowe odniesienie, ponieważ jedną z pasji ks. Radosława są właśnie górskie wędrówki.

 

Ks. prymicjant podczas pierwszej Mszy św., odprawianej po święceniach udzielał Komunii św. pod dwoma postaciami swoim najbliższym członkom rodziny i zgromadzonym kapłanom. Po Eucharystii udzielał im też błogosławieństwa prymicyjnego.

 

Było wiele serdecznych życzeń od: Dzieci Maryi, Liturgicznej Służby ołtarza i Rady Parafialnej, zakończonych śpiewaną przez wszystkich w kościele na stojąco piosenką ”Życzymy życzymy, życzymy życzymy, i zdrowia i szczęścia i błogosławieństwa przez serce Maryi”.

 

Warto dodać, iż wśród gości byli poprzedni proboszczowie tej parafii: ks. Reinhold  Porwol – emeryt oraz ks. Piotr Adamów przebywający aktualnie we Włoszech w ramach katolickiego ruchu Focolari. Wśród licznych pocztów sztandarowych można było zauważyć delegację młodzieży ze sztandarem Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu, gdzie ks. Radosław ukończył liceum i zdawał maturę.

 

Po procesyjnym wyjściu ze świątyni ks. Prymicjant z rodzicami oraz ks proboszczem zostali zaproszeni na konne bryczki które przy słonecznej pogodzie zawiozły ich na przyjęcie do restauracji Dworek w Szonowicach.

 

A po południu w kościele odbyło się nabożeństwo majowe z błogosławieństwem prymicyjnym. Teraz ks. neoprezbiter Radosław Łacek i jego koledzy kursowi odwiedzać będą niektóre parafie i po Eucharystii udzielać swego błogosławieństwa. Na swoim, pamiątkowym obrazku prymicyjnym między innymi napisał: ”Boże błogosław moim Rodzicom, i całej Rodzinie. Błogosław także wszystkim Tym, od których wyszedłem i Tym do których mnie poślesz. Zmarłych obdarz wieczną radością”.

 

Po krótkim okresie urlopowym ks. Prymicjant od drugiej połowy sierpnia rozpocznie swoją pierwszą pracę duszpasterską w charakterze wikariusza w par. św. Michała Archanioła w Prudniku.

/K.N./

 

fot. Paweł Okulowski /nowiny.pl/

- reklama -

3 KOMENTARZE

  1. No super, to zaraz się zacznie przechwalanie kto ilu nowych kapłanów wychował i która parafia jest lepsza. No, to słuchamy w czym parafia św. Mikołaja jest taka super, że aż tylu księży sobie wykształciła.

  2. do łała.. To nie tak PRZECHWAŁKA !!! Policz ilu kapłanów dała Twoja Parafia !? .Sa Parafie które nie są obsadzone Kapłanem ,bo Biskup nie ma dowolnej liczby kapłanów do dyspozycji. Parafianie często jeżdżą do Biskupa prosząc o przysłanie kapłana, a Biskup odpowiada : ILU KAPŁANÓW KOŚCIOŁOWI DAŁA WASZA PARAFIA ??. Może zrozumiesz, że takiej odpowiedzi Biskupa nie otrzyma na przyklad ta Parafia,która wielu Kapłanów dala Kościołowi. Tak więc naprawdę to nie przechwałka ! Pozdrawiam !

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here