Władze Raciborza chcą racjonalizacji ekologicznego wsparcia

0

Mieszkańcy Raciborza chcący zastosować ekologiczne rozwiązania w swoich domach mogą ubiegać się o wsparcie inwestycji zarówno w gminnym programie ograniczenia niskiej emisji, jak i tym dotowanym ze środków WFOŚiGW w Katowicach.
Prezydent Raciborza zamierza zmienić uchwałę z 2011 roku dotyczącą przyznawania dotacji na modernizację indywidualnych źródeł ciepła /i/lub montażu ekologicznych systemów przygotowania ciepłej wody użytkowej. Proponowane zmiany mają związek z praktyką stosowaną przez firmy handlujące stosownymi urządzeniami, które zalecają swoim klientom – klienci ci mogą starać się o dotacje z UM – zakup i montaż urządzeń, który moce są wyższe, niż wymagane w budynkach tej klasy.

– Poprzednia uchwała pozwalam mieszkańcom na uzyskanie wysokiego dofinansowania na zakup kotła o bardzo dużej mocy. To sprawia, że wydatkujemy na to zadanie więcej, niż wynikałoby to z racjonalnego podejścia do tematu. Często bywa tak, że producent podpowiada klientowi jak uzyskać wyższą dotację – tłumaczy motywację zmiany uchwały prezydent Mirosław Lenk.

- reklama -

Władze zamierzają zmienić parametr, według którego obliczana jest kwota dofinansowania. Wcześniej parametrem tym była moc kotła. Teraz zastąpi go metraż ogrzewanej powierzchni. Dotacja na modernizację źródła ciepła będzie wynosić odpowiednio: 3 tys. zł dla obiektów o pow. ogrzewanej mniejszej lub równej 200m2, 5 tys. zł dla obiektów o pow. ogrzewanej w przedziale powyżej 200m2 i mniejszej lub równej 400 m2, 10 tys. zł dla obiektów o powierzchni ogrzewanej powyżej 400 m2. Dla montażu solarów przewidziano jedną kwotę dotacji – 3 tys. zł (niezależnie od powierzchni czynnej kolektorów słonecznych.

– Zmiana pozwoli na skorzystanie z dofinansowania większej grupie mieszkańców – wyjaśniają władze miasta. Mieszkańcy Raciborza chcący zastosować ekologiczne rozwiązania w swoich domach mogą ubiegać się o wsparcie inwestycji zarówno w gminnym programie ograniczenia niskiej emisji, jak i tym dotowanym ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

/żet/

 

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach". 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here