Letnie inwestycje będą gotowe jesienią. Co na to M. Lenk?

36

Przejazd dla rowerzystów  pod mostem przy ul. Rybnickiej, rewitalizacja Skweru ks. Pieczki, toaleta przy placu zabaw w parku Roth itd. – miejskie inwestycje cierpią z powodu opóźnień. R. Myśliwy pyta prezydenta: dlaczego? I proponuje…

Podczas prac komisji gospodarki miejskiej radny Robert Myśliwy spytał prezydenta Mirosława Lenka, czy ten był w ostatnim czasie na wałach. Prezydent zaczął tłumaczyć się z niewykoszonych traw, czego przyczyną było nasiąknięcie wałów wodą (więcej w artykule: Zarośnięte ścieżki rowerowe. Dlaczego miasto kosi tak późno?). Radny ze spokojem wysłuchał wyjaśnień prezydenta i przeszedł do meritum swojej interpelacji, a mianowicie opóźnień w miejskich inwestycjach. Przykłady?

Przejazd dla rowerzystów pod mostem przy ul. Rybnickiej, toaleta przy placu zabaw w Parku im. Miasta Roth, rewitalizacja Skweru im. ks. prałata Stefana Pieczki, montaż ścianki wspinaczkowej w Arenie RAFAKO, inwestycji drogowej w Oborze (droga od przejazdu kolejowego do restauracji). W ubiegłym roku podobnie było z montażem zdroju przy Skwerze Kresowian, który został postawiony w listopadzie i pół roku czekał na uruchomienie. Radny Myśliwy zwrócił uwagę na fakt, że środki na realizację poszczególnych inwestycji zostały zabezpieczone w budżecie miasta. – Dlaczego nie zaplanowaliśmy realizacji tej inwestycji w pierwszym kwartale roku, a zabieramy się do tego jak zwykle w szczycie sezonu, gdy najwięcej osób korzysta z nadodrzańskich tras? – zapytywał radny w odniesieniu do przejazdu przy Rybnickiej, choć pytanie dotyczy również pozostałych inwestycji. Trudno spodziewać się, aby raciborzanie gremialnie korzystali ze ścieżek rowerowych, zrewitalizowanego skweru czy placu zabaw (i pobliskiej toalety) późną jesienią lub zimą.


Miejskie inwestycje borykają się z opóźnieniami – te, z których mieszkańcy powinni mieć okazję korzystać w lecie, będą gotowe jesienią…
Prezydent wyjaśniał: prace przy budowie przejazdu dla rowerzystów pod mostem na Rybnickiej nie mogły się rozpocząć z tego samego powodu, z którego nie można było kosić traw na ścieżkach rowerowych (nasiąknięcie wałów przeciwpowodziowych), rewitalizacja Skweru im. ks. prałata Stefana Pieczki opóźnia się, ponieważ mieszkańcy i radni, w czasie konsultacji projektu skweru nie zdecydowali się na żadną z przygotowanych koncepcji i chcieli ich połączenia w jedną, co wymagało dodatkowych nakładów pracy i… czasu. Ścianka wspinaczkowa to problem prawny z umową, którą miasto chciałoby zawrzeć ze Stowarzyszeniem Wspinaczkowym, które przekazuje darowiznę na rzecz inwestycji.

- reklama -

Tymczasem w kolejce czekają następne inwestycje, np. kosze na śmieci przy wytyczonych na wałach przeciwpowodziowych drogach rowerowych. Według obietnic prezydenta miały stanąć na miejscu już w zeszłym roku. Nadal ich brakuje. Radny Myśliwy wskazała również na kolejne udogodnienia, które powinny towarzyszyć drogom rowerowym, m. in. ławkom, z których mogliby skorzystać piesi i rowerzyści (korzystną dla nich lokalizacją byłyby śluzy). Uwagę na problem braku tego rodzaju infrastruktury zwrócili radnemu uczniowie radnego w czasie jednej z lekcji, które odbywały się w Urzędzie Miasta.

Mirosław Lenk przyznał uczniom i radnemu rację. Ławki rzeczywiście by się przydały i władze miasta zamierzają przymierzyć się do tej inwestycji, jednakże na razie nie wiadomo, kiedy to nastąpi… Wiadomo jednak, że gdy już władze miasta zabiorą się do realizacji tego pomysłu, to postawią nie tylko ławki, ale nawet wiaty.

/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Zarośnięte ścieżki rowerowe. Dlaczego miasto kosi tak późno?

Zieleń zarosła wytyczone na wałach przeciwpowodziowych ścieżki rowerowe uniemożliwiając swobodne z nich korzystanie. Wielkie koszenie już się rozpoczęło – prezydent M. Lenk wyjaśnia, dlaczego tak późno…

Gród w Oborze może powstać, ale potrzebny jest partner

Radny Robert Myśliwy proponuje wykonanie w "Oborze" kilku inwestycji, dzięki którym na miejscu powstałaby kompleksowa oferta turystyczna, raz na zawsze zamykająca temat pomysłów na Arboretum.

Jedenastu twardzieli, czyli survival na sesji rady miasta

Prawdziwą szkołą przetrwania okazała się ostatnia przed wakacjami sesja rady miasta. Po 6,5 godzinach samorządowego maratonu na sali pozostało zaledwie 11 najtwardszych spośród 23 wybrańców ludu.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————–

- reklama -

36 KOMENTARZE

 1. Kosze na śmieci?ławki?wiaty? może jeszcze piwo i piknik na wałach gotowy.Będzie to wszystko stanowić zagrożenie dla rowerzystów,wśród których są małe dzieci, już samo wymijanie sprawia trudności a dodatkowo kosze i inne to jakieś nieporozumoienie jest.Pewnie wymyślił to ktoś ,kto nie jeżdzi.Na wałach jest czysto,nie ulepszajmy dobrego.Nie wystarczy postawić kosz ,trzeba jeszcze sprzątać śmieci z niego i wokół niego.

 2. W MIŚCIE ŁAWEK OD CHOLERY,STOJĄ PUSTE -ALBO POŁAMANE ,na wały ktoś posiedzieć polezie ,szczególnie emeryt (w słońcu),zero cienia.A młodzi,to naprawdę stadami po wałach chodzą i się strasznie meczą:).

 3. Ławki na wałach, szczególnie w szerszych miejscach – przy śluzach, a o tym, jeśli dobrze zrozumiałem, mówił Pan Robert, jak najbardziej by się przydały. Lubię tamtędy chodzić – przejść z parku do rafako to sporo i fajnie byłoby sobie klapnąć po drodze, kilka ławek nikomu nie zaszkodzi… pozdrawiam.

 4. za jeden dzień opóźnienia w planowanym terminie oddaniu do użytku inwestycji idzie się do … ,,tiurmy,, !
  [b]Bez prawa do ,,tłumaczeń,, [/b]…
  Tam nie ma tzw. obiektywnych przeczyń i zawyżania kosztów.
  No ale to jest jeden ze …stanów a nie ,,dziki kRAJ,, .

 5. Im dalej w sezon letni tym więcej śmieci wala się wokół ścieżek: butelki po wodzie mineralnej, psie kupy, zużyte chusteczki higieniczne… Na razie sezon startuje a smieci nie widać tak duzo bo ukryte są w wysokiej trawie. Ciekawostka: wrak starego telewizora leży tuż przy ścieżce od ubiegłego roku.

 6. Zamknijmy browar bo troche dymu puszcza do atmosfjery. puknijcie sie w leb malkontenci, a piwo moze jest drogie, ale przeciez wiadomo, ze jest warte swojej ceny – jak sie ma butelke na wymiane to nie ma tragedii:P

 7. Oj, ludzie. To, że śmieci walają się po raciborzu to nie wina Lenka, ale raciborzan. To oni nie dbają o swoje miasto. Zacznijcie więcej wymagać od siebie, a mniej od władz, to miasto będzie coraz ładniejsze. Niech każdy patrzy na siebie, a nie na innych.

 8. Wracając do tematu… Wszystkie plany napotykają na jakieś przeszkody… Dopust Boży dla władz, czym te boroki tak sobie nagrabiły i Tego u góry, że cały czas im biedaczkom kłody pod nogi rzuca?

 9. To jest kpina. Naprawdę nasz prezydent ma tyle na głowie, że zapomniał, że zaczyna się sezon wakacyjny i że inwestycje powinny być zakończone? Co tu takiego skomplikowanego?

 10. Czy w tym mieście nie może być poprostu noralnie? Nie można tak poprostu czegoś w odpowiednim terminie zaplanowac i wykonać? Wszedzie burdel na kółkach i trzeba upominać się o oczywiste oczywistości.

 11. Emeryci i renciści! W I E D Z C I E ! Że Prezes S-ni Nowoczesna – Tadeusz WOJNAR sciaga, z Waszych miernych emerytur I rent mniej wiecej – 30 000zł/ TRZYDZIEŚĆCI TYSIECY ZŁOTYCH/ dwa razy wiecej niz….Prezydent Państwa Polskiego! Dlaczego to tolerujecie !

 12. Plus dla pana Roberta. Do listy zaniedbań i opóźnień dorzucam przystań koło śluzy Rafako. Wstęgę przetną pewnie w grudniu. Cóż, kajakrstwo bywa sportem ekstremalnym.

 13. Tacy luedzie rzadza Raciborzem![img]upload/small_18Zdjęcia-0010.jpg[/img][img]upload/small_27Zdjęcia-0009.jpg[/img][img]upload/small_20Zdjęcia-0008.jpg[/img][img]upload/small_22Zdjęcia-0007.jpg[/img]

 14. A ja jestem ciekaw, czy ta osoba, ktora tak uparcie zamieszcza zdjecia wojnara pod kazdym artykulem, robi cokolwiek w kierunku wykopania wojnara z miasta? Czy tylko siedzi na kompie i spamuje?

 15. Prezes Tadeusz Wojnar, również Przewodniczaxcy Rady Miasta Raciborza –
  po raz piaty – 20 lat ,,rżnie,, emerytów i rencistów na około 30
  000zł., na swoją pensję miesieczna! , członków Nowoczesnej ! Emeryci i
  renciści obudzcie się! Prezydent Państwa zarabia dwukrotnie mniej! Jego
  podopieczny Prezydent ,,tylko 12 000zł.! To polityczni …..złodzieje
  naszych czynszów i podatków! Działaja ……zgodnie z prawem!

 16. Chyba sobie zartujecie, że podoba się wam budynek nowego krwiodastwa. To najohydniejsza bryła, kolor i design, jaki człowiek mógł stworzyć. Dobrzre że nie jest az tak widoczny. Ale swoja drogą, rzeczywiście dość długo stoi pusty…

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here