Greenpeace przeciw budowie bloków energetycznych w Opolu

2

Aktywiści Greenpeace przez kilka godzin okupowali gabinet prezesa PGE K. Kiliana. Organizacja sprzeciwia się inwestycjom grupy w elektrownie węglowe, m. in. budowie bloków Elektrowni Opole.

Wczoraj, 1 lipca, pięciu aktywistów polskiego oddziału Greenpeace przez kilka godzin okupowało gabinet prezesa Polskiej Grupy Energetycznej Krzysztofa Kiliana. Akcja zakończyła się wraz z nadejściem policji, która zatrzymała aktywistów.

Zdaniem działaczy Greenpeace, emisje zanieczyszczeń przemysłowych z należących do PGE elektrowni i elektrociepłowni węglowych w samym 2010 roku spowodowały blisko 2000 przedwczesnych zgonów. Ekolodzy uważają, że PGE powinno przeorientować swoją strategię inwestycyjną – odejść od elektrowni węglowych i skupić się na odnawialnych źródłach energii, np. budowie farm wiatrowych nad Bałtykiem. Zdaniem Greenpeace, PGE powinno zarzucić plany inwestycyjne w Gubinie, Turowie i Opolu.

- reklama -


18 czerwca aktywiści Greenpeace wspięli się na komin chłodni w Elektrowni Turów. W ten sposób zwrócili uwagę na zgubny wpływ emitowanych przez elektrownie węglowe zanieczyszczeń (fot. Copyright Greenpeace).
– Spalanie węgla wiąże się z emisją zanieczyszczeń, które powodują tysiące przedwczesnych zgonów rocznie. Tymczasem produkcja energii nie musi odbywać się w tak szkodliwy dla ludzi sposób. Nadszedł czas, by PGE wybrała, którą drogą pójdzie w przyszłości – nowych inwestycji opartych o węgiel, ze szkodą dla zdrowia ludzi i budżetu państwa, czy drogą energii odnawialnej, jedynej która zapewni Polakom miejsca pracy i bezpieczeństwo energetyczne – mówi Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska.

Zatrzymanym postawiono zarzuty z paragrafu kodeksu karnego, który przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności lub jej pozbawienia do roku dla osoby, która wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu lub wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca tego nie opuszcza.

/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Resort Skarbu Państwa odpowiedział na apel radnych ws Opola

– Inwestycja w Opolu zawsze była traktowana przez Rząd (…) jako kluczowa i niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju – odpowiada na apel Rady Miasta Racibórz podsekretarz ministerstwa Skarbu Państwa.

Klimat Euro 2012 na Zamku Piastowskim w Raciborzu

Na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu można oglądać odlewy makiet stadionów wykonanych przez Grupę PBG na Euro 2012. W uroczystej prezentacji ekspozycji wziął udział dyr. ds. komunikacji w PBG – Jacek Balcer.

Konsorcjum Rafako może wejść na Opole, ale czy tam zarobi?

Rozpoczęcie budowy nowych bloków Opolu pozwoliłoby konsorcjum Rafako, Polimeksu-Mostostalu oraz Mostostalu Warszawa kontynuować restrukturyzację. Pytaniem tylko, czy spółki będą potrafiły na tej inwestycji zarobić?

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————-

- reklama -

2 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here