Ranking samorządów „Rzeczpospolitej”: Racibórz poza setką

7

Zwyciężyli nie ci, którzy budowali kosztowne aquaparki, ale ci, którzy inwestowali w gospodarkę. Ściągali inwestorów lub bogatych turystów. W zestawieniu najlepszych samorządów próżno szukać Raciborza.

Dziennik Rzeczpospolita po raz kolejny opublikował prestiżową listę najlepszych samorządów w Polsce. – Czas spowolnienia gospodarczego to najlepszy okres do oceny dokonań władz samorządowych. Co pozostało z ostatnich lat względnej prosperity? Czy potrafiły wykorzystać pieniądze unijne? Czy efektem inwestycji są drogi i zakłady pracy, czy słabo wykorzystywane obiekty, na utrzymanie których nie stać lokalnych budżetów? Jak po tych kilkunastu latach samorządności wygląda zadłużenie gmin? Pozycja w naszym rankingu doskonale pokazuje osiągnięcia dotychczasowych władz wielu polskich miast i wsi. Tak naprawdę część lokalnych społeczności zmarnowała ostatnie lata. Zobowiązania wielu gmin osiągnęły poziom uniemożliwiający racjonalne inwestowanie w przyszłości. Zwycięzcami okazali się nie ci, którzy budowali kosztowne w utrzymaniu aquaparki, ale ci, którzy inwestowali w gospodarkę. Ściągali inwestorów lub bogatych turystów – czytamy w komentarzu do rankingu.

- reklama -

Samorządy oceniano w trzech kategoriach: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Punkty przyznawano za ocenę jakości gminy za sytuację finansową i sposób zarządzania, dochody i wydatki na osobę, pozyskane środki unijne, poziom zadłużenia, udział wydatków na organizacje pozarządowe, nakłady na gospodarkę mieszkaniową, wydatki na promocję oraz nowe podmioty gospodarcze.

Do końcowego etapu zakwalifikowano łącznie 564 samorządy: 64 miasta na prawach powiatu oraz po 250 miast i wsi. W zestawieniu miast Racibórz nie znalazł się w pierwszej setce samorządów, opublikowanej przez gazetę. Na listach nie znalazła się też żadna inna gmina powiatu raciborskiego. To samo dotyczy rankingu miast i gmin pod względem pozyskiwania i wykorzystania funduszy unijnych. Tutaj również na 200 samorządów próżno szukać miejscowości Raciborszczyzny.

 

Paweł Strzelczyk

 

 ———————————————–

 

patrz także:

 

Racibórz zamożniejszy od Wodzisławia,biedniejszy od Głubczyc

Prof. Paweł Swianiewicz przygotował na potrzeby "Wspólnoty. Pisma samorządu terytorialnego" ranking zamożności samorządów w 2012 roku. Wyniki analizy są zaskakujące dla Raciborza i powiatu raciborskiego

 

 

Raciborszczyzna ciągle w dole pod względem liczby milionerów

W porównaniu z rokiem ubiegłym, w powiecie raciborskim wzrosła liczba podatników deklarujących dochód powyżej mlm zł. Jest ich obecnie 24. To jeden z najniższych wyników w całym województwie.

 

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

7 KOMENTARZE

  1. hjk

    Zobaczycie niedowiarki, Racibórz jeszcze będzie potęgą na miarę Detroit!!!

  2. nooo

    No to mi rzeczywiście niespodzinka. Nie ma co.

  3. aga

    Smutny jest fakt, że racibórz – miasto tak potężne i rozwojowe – tak bardzo upada przez grupę samorządowcow, ktorzy widzą jedynie czubek własnego nosa.

  4. Co jest w Raciborzu prężnego i rozwojowego? Leży na zadupiu, z dala od aglomeracji i głównych szlaków handlowych (no, może nie z dala, ale nie w ich ścisłym sąsiedztwie). Wykorzystać, to się powinno bliskość Opolszczyzny i postawić na przemysł przetwórstwa spożywczego, ale jak w Raciborzu się powie, żeby wykorzystać bliskość opolszczyzny, to panowie ślązaki wielkie człowieka śmiechem zabijają. to jest jak jest. to nie wina nieudolnej władzy, tylko mentalności mieszkańców miasta.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here