Sybiracy, weterani, władze i młodzież na Dniu Sybiraka

2

– Do was należy to, żeby z historii Polski nie wymazać cierpienia i ofiar Polaków – mówiła do zgromadzonej pod pomnikiem Sybiraków na Jeruzalem młodzieży Teresa Pawłowska.Od 1991 roku dzień 17 września obchodzony jest jako Światowy Dzień Sybiraka. W rocznicę sowieckiej napaści na zmagającą się z niemieckim przeciwnikiem Polskę przypomina się o konsekwencjach sowieckiej agresji, milionach Polaków wywiezionych na Sybir, niebywałych cierpieniach, które tam przeszli.

- reklama -

– Do was należy to, żeby z historii Polski nie wymazać cierpienia i ofiar Polaków – mówiła do zgromadzonej pod pomnikiem Sybiraków na Jeruzalem młodzieży Teresa Pawłowska (Związek Sybiraków w Raciborzu). Dyrektor Gimnazjum nr 5 w Raciborzu Dariusz Malinowski w swoim przemówieniu podkreślił do dziś niezbadany wymiar strat, które poniósł w czasie wojny naród Polski zarówno ze strony "czarnej śmierci", jak i "czerwonej zarazy".


Czekamy ciebie, czerwona zarazo,
Byś wybawiła nas od czarnej śmierci,
Byś nam kraj przedtem rozdarwszy na ćwierci,
Była zbawieniem witanym z odrazą.


Dzień Sybiraka – Racibórz – zdjęcia>>>

 
 
Przypomniał słowa powstańca warszawskiego Józefa Szczepańskiego "Ziutka" D. Malinowski.  Tegoroczne obchody Dnia Sybiraka w Raciborzu miały uroczystą oprawę. Przy pomniku Sybiraka wartę pełnili harcerze, a kwiaty pod pomnikiem przybyli złożyć m.in.: prezydent Mirosław Lenk, starosta Adam Hajduk, dyrektor RCK Janina Wystub, uczniowie gimnazjum nr 5 w Raciborzu, przewodniczący raciborskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Marian Szlapański, naczelnik wydziału oświaty UM Racibórz Marek Kurpis, prezes Stowarzyszenia Dobro Ojczyzny Józef Sadowski, przewodniczący raciborskiego Klubu Inteligencji Katolickiej Krystian Niewrzoł, przewodniczący raciborskiego Związku Sybiraków Mieczysław Sus, radni Leon Fiołka i Dawid Wacławczyk oraz były radny, związany z Uniwersytetem Trzeciego Wieku Piotr Klima.

/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————–
Polecamy również:

Husaria na motocyklach przejechała przez Racibórz

W drodze są od 25 sierpnia. Przejechali ponad 7 tys. kilometrów. Uczestnicy XIII Motocyklowego Rajdu Katyńskiego po drodze z Wiednia uczcili przejazd króla Sobieskiego przez Racibórz i zatrzymali się w kościele farnym.

O ludobójstwie Polaków na Kresach Wschodnich w RCK

20 września w RCK wystąpi "Teatr Nie Teraz" Tomasza Zaka z Tarnowa ze spektaklem teatralnym  "Ballada Wołyńska". Występ poprzedzi prelekcja redaktora Marcina Hałasia  "Ludobójstwo Polaków na Kresach Wschodnich".

Józef Sadowski – niezłomny od młodzieńczych lat

Kresowiak, prawnik, tłumacz, opozycjonista. Zawsze wierny ideałom "Bóg, honor, Ojczyzna". J. Sadowski lata swego życia spędził na na krzewienie tradycyjnych wartości patriotycznych i pomoc Polakom w kraju i zagranicą.

——————————————————————————————————————–

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————–

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

2 KOMENTARZE

  1. Muszę pochwalić władze! To naprawdę ważne, że nie zapomnieliście o tak ważnym dniu, że po prostu tego nie „odpuściliście”. Jeszcze bardziej serce roście patrząc na tę wspaniałą młodzież – harcerską i szkolną. Dobrze, że choć jedna szkoła w Raciborzu tak dba o krzewienie wartości patriotycznych. Wielkie brawa dla Pana Dyrektora Malinowskiego.

  2. Na zdjęciach widać, że kampania wyborcza NaMolnych na dobre rozpoczęta. A może by tak do pracy panowie?

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here