
27 września na Zamek Piastowski w Raciborzu dotarli uczestnicy Rajdu Szlakiem Husarii. Popularny szlak nawiązuje do wiedeńskiej wyprawy Jana III Sobieskiego. W sierpniu 1683 roku monarcha zawitał na raciborski Zamek.
Szlak Husarii Polskiej został zaprojektowany przez znanego krajoznawcę Jerzego Pawlika. Rozpoczyna się w Będzinie, prowadzi przez Bytom, Tarnowskie Góry, Gliwice, Rudy i Racibórz do Krzanowic na granicy z Czechami. Pierwsze prace znakarskie rozpoczął ponad 50 lat temu Oddział PTTK w Raciborzu, kolejno do prac przystąpiły Oddziały PTTK w Bytomiu i Gliwicach. W 1970 r. szlak został wyznakowany na całej długości i liczył wtedy 158km.
źródło: zamekpiastowski.pl
/ps/




![O zimnych kąpielach w bibliotece na Ostrogu. Naukowe spojrzenie na morsowanie [ZDJĘCIA] morsowanie raciborz](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/morsowanie-raciborz.jpg)
![Refleksja nad codziennością zamiast noworocznej presji w Bibliotecznym Kręgu Kobiet [ZDJĘCIA] Refleksja nad codziennością zamiast noworocznej presji w Bibliotecznym Kręgu Kobiet](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/biblioteka-kobiet.jpg)







![Mali artyści spotkali się na warsztatach ceramicznych w Markowicach [ZDJĘCIA] Mali artyści spotkali się na warsztatach ceramicznych w Markowicach](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/warsztaty-biblioteka-markowice.jpg)
![Jak zachęcić dzieci do czytania? Bibliotekarze z Raciborza i Karwiny o promocji czytelnictwa [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/biblioteka-karwina.jpg)


![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)

![Uroczysty hołd pomordowanym w Zbrodni Katyńskiej oddany przez Policję w Brzeziu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Policjanci_Brzezie_DSC01177.jpg)

![Historia Śląska zapisana w losach jednej rodziny. Spotkanie z Łukaszem Schubertem w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Historia Śląska zapisana w losach jednej rodziny. Spotkanie z Łukaszem Schubertem w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/Lukasz-Schubert.jpg)





