Gimnazjum nr 2 w Raciborzu: Polak Węgier dwa bratanki

3

30 uczniów Gimnazjum nr 2 w Raciborzu wyjechało do Budapesztu na uczniowską wymianę. Uczniowie mieli okazję zwiedzić Budę, Pest, Zuglo, zobaczyć Pomnik '56… Gimnazjum nr 2 Racibórz – wymiana – Węgry – zdjęcia>>>

W dniach 18-27 października 2013r. Odbyła się polsko – węgierska wymiana uczniowska. 30 uczniów Gimnazjum nr 2 w Raciborzu wyjechało do Budapesztu pod opieką Ilony Pawełek – Podhajskiej, Ilony Rucińskiej, Sylwii Nowakowskiej oraz Patrycji Tkocz – Stefanowskiej.

Program wymiany był bardzo ciekawy. Zwiedzono Budę, Pest oraz dzielnicę Zuglo, w której znajduje się nasza szkoła partnerska. W sobotę uczniowie mieli okazję zobaczyć Pomnik '56, Plac Bohaterów, Zamek Vajdahuynad, Szechenyi Bath (termy), Operę oraz Katedrę Św. Stefana, w której podziwiali „rękę króla” i weszli na wieżę, aby zachwycić się piękną panoramą Budapesztu. Dodatkową atrakcją był przejazd budapeszteńskim metrem – drugim najstarszym metrem w Europie (po metrze londyńskim).

- reklama -

Niedziela była dniem przeróżnych pojazdów / środków transportu : kolej zębata, Dziecięca Kolej i kolejka krzesełkowa. Uczniowie mieli kolejny raz szansę podziwiać Budapeszt na Wieży Widokowej Elżbiety. Następnego dnia przywitano nas w szkole. Wzieliśmy udział w „Dniu Zdrowia”, podczas którego prezentowano zdrowe potrawy. Nasi uczniowie mieli stoisko z tradycyjnymi polskimi smakołykami. Polacy i Węgrzy zmierzyli się w zawodoach sportowych. Uczniowie spędzili popołudnie w rodzinach węgierskich, gdzie próbowali węgierskich potraw i zapoznali się z rodzicami partnerów. Wieczorem wybraliśmy się na rejs po Dunaju. Widok był naprawdę niesamowity.

We wtorek pracowaliśmy nad zadaniami projektowymi. Odbyły się próby przed wspólnym koncertem. Następnie uczniowie spędzili popołudnie oraz wieczór w rodzinach partnerskich. Środa była świętem narodowym na Węgrzech, więc spędziliśmy ją poza szkołą. Odwiedziliśmy Tropikarium, gdzie podziwialiśmy przeróżne okazy ryb. Największe wrażenie wywarł na nas tunel, w którym byliśmy otoczeni z trzech stron rybkami i rekinami. Następnie mieliśmy okazję pogłaskać płaszczki. Kolejną atrakcją tego dnia była wizyta w Pałacu Cudów, w którym badaliśmy prawa fizyczne. Dzięki uprzejmości jednego z rodziców mieliśmy okazję zwiedzić studio RTL i uczestniczyć w próbie do programu X Factor.

Czwartek zaczęliśmy próbą generalną, podczas której ustaliliśmy między innymi kolejność utworów, sposoby wchodzenia i schodzenia ze sceny. Po krótkim odpoczynku przyszedł czas na koncert, który rozpoczął się Polonezem. Sala była pełna. Wystąpiły dwa chóry, Gabor Muller na puzonie (3 i 4 sonata Marcello),  Julia Bi Xing na pianinie (walc e-moll Chopina), Justyna Martynus na saksofonie (Tarantella), Patrycja Surma i Jutyna na flecie prostym („Gdybym ja miała skrzydełka jak gąska”), zaśpiewali: Mateusz Stawinoga, Dominika Łaba, Dominika Grosman, Miriam Reszka oraz Zosia Andrzejewska. Na koniec współnie zaśpiewano „Tavaszi szel”, „Poszła Karolinka” oraz „Odę do radości” w języku polski, węgierskim, niemieckim oraz angielskim. Wszystko wyszło świetnie, niektóre z osób nagradzano bardzo długimi brawami.

W piątek mieliśmy wizytę w Urzędzie Miata, gdzie przyjął nas wiceburmistrz dzielnicy Zuglo. Zwiedziliśmy gabinety burmistrza i wiceburmistrza, głównego architekta oraz biura sekretarek. Na korytarzach mogliśmy podziwiać zdjęcia Budapesztu z lat trzydziestych XX wieku i współczesne. Zostaliśmy bardzo miło przyjęci, poczęstowano nas specjałami węgierskimi i wręczono każdemu upominek. Następnie uczestniczyliśmy w regularnych lekcjach w szkole. Popołudnie i wieczór uczniowie ponownie spędzili z partnerami węgierskimi.

W sobotę wybraliśmy się na wzgórze zamkowe, gdzie oprowadzono nas po Kościele Św. Mateusza i kolejny raz mogliśmy podziwiać panoramę Budapesztu. Następnie zostaliśmy zaproszeni na wspólny lunch. Po lunchu odbyła się dyskoteka, którą bardzo trudno było zakończyć, ponieważ pożegnań, uścisków i łez nie było końca.

Niedziela była dniem podróży powrotnej. Zostaliśmy bardzo miło zaskoczeni, ponieważ większość uczniów węgierskich i niektórzy węgierscy nauczyciele przyszli kolejny raz się z nami pożegnać i życzyć spokojnej i bezpiecznej podróży.

/Ilona Pawełek – Podhajska/
publ. /żet/
——————————————————————————————————————–
Polecamy również:

Ostatni dzwonek na rozmowy o łączeniu szkół

Budowlanka z mechanikiem, ekonomik razem z zawodówką i jedno liceum ogólnokształcące? Trudna sytuacja finansowa i niż demograficzny prędzej czy później wymuszą zmiany w sieci raciborskich szkół średnich.

Czy nocnej strzelaniny można było uniknąć?

– To trudne do egzekwowania – przyznaje prezydent Lenk w odniesieniu do uchwały regulującej godziny otwarcia barów i klubów. Chodzi o strzelaninę z 2 listopada, która miała miejsce grubo po planowym zakończeniu pracy lokalu.

Noc na cmentarzu Jeruzalem [ZDJĘCIA]

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas zadumy nad życiem i jego przemijaniem. Wyjątkowy nastrój udziela się szczególnie nocą, kiedy nekropolie rozbłyskają tysiącem ogników… Jeruzalem nocą – zdjęcia>>>

 

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————

- reklama -

Ogłoszenia PLUSYdlaBIZNESUWięcej ogłoszeń branżowych >>

3 KOMENTARZE

  1. Style tego tekstu jakby pisany przez gimnazjalistów, a tu nagle na dole podpisuje się nauczycielka. Żenada, a poziom taki, że lepiej nic nie mówić.

  2. Może to jest nauczycielka wuefu? Przecież nawet matematyk może nie umieć pisać, za to umie liczyć 🙂 W naszym urzędzie przecież wuefista Kurpis jest naczelnikiem Wydziału Edukacji WEKiS… 🙂 No i kto zabronił Lenkowi kolegę ze swojej szkoły zrobić naczelnikiem? A to, że w pisaniu słaby…

  3. SSA ...

    Przecież przeciwko tej babie toczą się sprawy karne, a ona niby taka ‚specjalistka’.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here