MOTOrady: Przed zimą warto zadbać o lakier naszego auta!

  Zima to dla karoserii prawdziwy czas próby. Aby przetrwała ten okres bez większych uszkodzeń, należy odpowiednio wcześniej zabezpieczyć jej powierzchnię przed szkodliwym działaniem różnych czynników pojawiających się zimą.

  Do szkodliwych dla karoserii czynników zaliczamy w pierwszym rzędzie śnieg, sól drogową oraz piasek. Powłoka lakiernicza jest stale atakowana przez co traci swą odporność, tworzą się na niej mikrouszkodzenia. Powstające w wyniku np. uderzeń drobnych kamyczków odpryski lakieru umożliwiają wodzie i soli dotarcie bez przeszkód do chroniącej blachę warstwy ocynku, tworząc w ten sposób ogniska korozji, z których powstaje rdza.

  Na początku powinniśmy solidnie zabezpieczyć karoserię przed rdzą. W tym celu należy ją dokładnie oczyścić i odtłuścić. Następnie musimy dokonać dokładnych oględzin stanu dotychczasowego zabezpieczenia antykorozyjnego. Gdy znajdziemy wszystkie ubytki należy je odpowiednio zabezpieczyć, punktowo nakładając dobrany w sklepie lakierniczym lakier zaprawowy, jeżeli uszkodzenie jest głębsze, najpierw zabezpieczamy je nanosząc warstwę gruntującą – farbę lub preparat antykorozyjny. Po jego wyschnięciu nakładamy lakier Najlepiej jednak naprawę zlecić profesjonalnemu warsztatowi.

  - reklama -

  Należy także pamiętać o ochronie wszelkiego typu zawiasów od drzwi, klapy bagażnika i tym podobnych. Niezabezpieczenie tych elementów zwiększy ich podatność na uszkodzenia. Z kolei przy pomocy różnych preparatów można z powodzeniem uchronić najbardziej narażone na działanie soli nadkola i progi. Takie środki dodatkowo stanowią swoistą powłokę antykorozyjną, izolującą blachę od szkodliwych czynników zewnętrznych.

  Aby zabezpieczyć dobrze powłokę karoserii należy dokładnie nawoskować lakier. Na naszym rynku dostępny jest szeroki wybór różnego rodzaju specjalnych past. Nałożenie warstwy ochronnej, za pomocą wosku, zniweluje ryzyko powstania dodatkowych korozji w miejscach gdzie została uszkodzona powłoka lakiernicza. Warto poświęcić tej czynności bardzo dużo uwagi przed zimą, głównie ze względu na niskie temperatury, które uniemożliwią woskowanie lakieru przez kilka miesięcy w tym okresie. Podczas eksploatacji samochodu zimą nie zapominajmy o okresowym kontrolowaniu stanu lakieru i usuwaniu na bieżąco jego uszkodzeń. Po każdym myciu dokonajmy konserwacji uszczelek drzwi oraz zamków, aby zapobiec ich przymarznięciu.

  Polska zaliczana jest do jednych z niewielu krajów w Europie, w których w tak dużych ilościach stosuje się groźną dla karoserii mieszankę soli. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie lakieru przed zimą. Pozwoli to także na uniknięcie uszkodzeń wynikających z eksploatacji, takich jak: rysy oraz odpryski na lakierze, których niestety nie obejmuje gwarancja antykorozyjna.

  /Wojciech Gawliczek/

  /Cykl MOTOrady powstaje we współpracy z Auto Centrum Opolony w Raciborzu/

  Przemiłej chwili podczas Wigilii,
  marzeń spełnienia w dniu Bożego Narodzenia
  wrażeń moc w Sylwestrową noc,
  dużo uroku w Jak spod igły 2014 Roku.
  życzy
  Auto Centrum Opolony

   

  ——————————————————————————————————————–
  Artykuł zaczerpnięto z GazetaInformator.pl nr 152

  Polecamy również inne artykuły z cyklu MOTOrady>>>

  ——————————————————————————————————————– 

  Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
  Dodaj Temat na:   
  forum.raciborz.com.pl

  Dodaj!

  ——————————————————————————————————————-

  - reklama -

  KOMENTARZE

  Please enter your comment!
  zapoznałem się z regulaminem
  Please enter your name here