Najkrótszy dzień w roku. Słońca będzie coraz więcej

Dzisiejszy dzień (21.12.13) będzie najkrótszym w roku, ale już od jutra słońca będzie coraz więcej. W zamierzchłych czasach w przesilenie zimowe obchodzono Święto Godowe. Sprawdź ile słowiańskich zwyczajów przetrwało do czasów dzisiejszych.

Dzisiaj, 21 grudnia 2013 roku, przypada przesilenie zimowe. Dokładnie o godz. 18:11. Wraz z nastaniem kolejnego dnia słońca będzie przybywać aż do 21 czerwca 2014 roku, który będzie najdłuższym dniem przyszłego roku. W zamierzchłych czasach ludy słowiańskie obchodziły w tym czasie Święto Godowe, w czasie którego radowano się ze zwycięstwa światłości nad ciemnością.

Widok na bloki i podwórko przy ul. Wileńskiej w Raciborzu, przed wschodem słońca (21.12.2013).
W "szczodry wieczór" dzieci otrzymywały upominki, a zebrani na wieczerzy wspólnie kolędowali. Pod obrusem z jedzeniem rozścielano siano, co miało obłaskawić – wedle różnych koncepcji – demona Siema (sprawował pieczę nad rodziną) lub Rgieła (bóstwo zboża i pól). Przesilenie zimowe poświęcone było również duszom zmarłych przodków, pozostałością związanych z tym aspektem uczt cmentarnych (które w przyszłości przeniosły się do domów) jest wolne nakrycie przy wigilijnym stole, które pierwotnie było zarezerwowane dla duchów. W niektórych regionach, np. na Śląsku, w kącie izby stawiano diducha – pierwszy zżęty snopek żyta. W innych regionach zamiast diducha dekorowano gałąź jodły. Z czasem oba zwyczaje wyparło dekorowanie choinki (przełom XVIII i XIX wieku).

- reklama -

Słońce wschodzi nad Parkiem im. Miasta Roth.

/Wojciech Żołneczko/
na podstawie pl.wikipedia.org
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Czekając na śnieg: mieszkańcy proszą o tor saneczkowy

Kalendarzowa zima jeszcze nie nadeszła, ale mieszkańcy Raciborza już myślą o białym szaleństwie. Niegdyś idealnym terenem do zjeżdżania na sankach była Obora. Czy nadal tak jest? Mieszkańcy poprosili radnego o interwencję.

Konkurs moczki i kutii po raz czwarty na Końcu Świata

Wszyscy miłośnicy moczki i kutii mogą wziąć udział w IV edycji „Raciborskiego Konkursu Moczki i Kutii”, który odbędzie się w piątek 27 grudnia o godz. 17.00 w „Przystanku Kulturalnym KONIEC ŚWIATA”.

Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku- co jeszcze w ten weekend?

Koncert zespołu Acoustic Travel Band, Derby Śląska w siatkówce, kino zimowe – to tylko niektóre imprezy, które będą miały miejsce w ciągu przedświątecznego weekendu w Raciborzu i okolicach.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————-

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here