Marzec i kwiecień na Zamku Piastowskim

0

Nadchodzące miesiące będą obfitować w wiele ciekawych wydarzeń.  Zobacz, co zaplanowano w dawnej siedzibie Piastów.

Echa Katynia na Zamku Piastowskim

- reklama -

Katowicki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Powiat Raciborski i Zamek Piastowski organizują, 2 i 3 kwietna, spotkania edukacyjne dla młodzieży oraz wszystkich chętnych mieszkańców powiatu pt. Echa Katynia. Podjęta zostanie niezwykle ciekawa tematyka polskiego podziemia niepodległościowego na Ziemiach Odzyskanych.

– IPN zaproponował nam pokaz filmów poświęconych problematyce Katynia w ramach 5. Przeglądu Filmowego „Echa Katynia”, ale uznaliśmy, że temat należy potraktować szerzej, z wątkami dotyczącymi ziemi raciborskiej – mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu. W ciągu dwóch dni (trwają prace nad dokładnym programem) zostaną pokazane filmy o Katyniu, a także zaprezentowane wykłady poświęcone wątkom katyńskim w naszym powiecie. Będzie mowa m.in. o dwóch policjantach z Brzezia n. Odrą, Józefie Paku i Wilhelmie Rydygierze, którzy zginęli w Ostaszkowie. Anna Skiendziel z IPN Katowice będzie mówiła o zwalczaniu polskiego podziemia niepodległościowego na Ziemiach Odzyskanych, w tym na Raciborszczyźnie. To rzadko omawiany temat, a dotyczący m.in. żołnierzy AK znajdujących się wśród przesiedleńców z Kresów. – Chcemy także poruszyć temat tzw. zmowy milczenia, czyli programów nauczania historii w czasach PRL-u. Niewielu nauczycieli zdecydowało się wówczas mówić prawdę o wydarzeniach katyńskich – dodaje dyrektor Grażyna Wójcik. Zaproszenie do przygotowania odczytu i prezentacji skierowano również do dr. Pawła Zająca, komendanta raciborskiej policji, który jako student brał udział w pracach ekshumacyjnych w Katyniu i Miednoje. Szczegóły wkrótce.

Spotkanie w sprawie sieci cieplnej

Mieszkańcy tzw. osiedla 30-lecia na Ostrogu, ale i pozostali mieszkańcy Raciborza zainteresowani przyłączeniem swoich domów do sieci Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu Zdroju (spółka ma swoją ciepłownię w Raciborzu) mogą zapoznać się z ofertą podczas spotkania, 27 marca o godz. 19.00, na Zamku Piastowskim ( spotkanie w sali konferencyjnej na II piętrze).

Na zamku wręczą Superpantofelek

W sobotę 15 marca o godz. 17.00 Forum Kobiet Powiatu Raciborskiego wręczy na Zamku Piastowskim Superpantofelek. Znamy kandydatów do wyróżnienia. Za dwa tygodnie poznamy, kto je otrzyma.

Galę Superpantofelek organizują wspomniane Forum Kobiet Powiatu Raciborskiego a także Powiat Raciborski i Zamek Piastowski w Raciborzu. Wśród nominowanych znaleźli się: Lucyna Rajczykowska, Alfred Malcharczyk, Siostra Antonia, Maria Skora, Czesława Kordyaczny, Teresa Szymańska, Teresa Neblik i Krystyna Lamczyk. Laureata wyłoniono
w drodze głosowania internetowego.

Hiszpańskie rytmy na Zamku Piastowskim

28 marca na Zamku Piastowskim odbędzie się II Ogólnopolski Konkurs Piosenki Hiszpańskojęzycznej organizowany przez II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Raciborzu.

Swoim patronatem przedsięwzięcie wsparły Ambasada Królestwa Hiszpanii w Polsce, Śląski Kurator Oświaty, Instytut Języków Romańskich i Translatoryki Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego oraz Starosta Raciborski. Przed południem odbędą się przesłuchania konkursowe, a o godz. 16.00 koncert finałowy. Zeszłoroczna edycja stała na bardzo wysokim poziomie. W jury zasiadła Ania Wyszkoni. I tym razem, jak zapowiadają organizatorzy, wieczorny koncert będzie wyśmienitą muzyczną podróżą do hiszpańskojęzycznych krajów.

Ordynariusz gliwicki o abp. Gawlinie

19 marca na Zamku Piastowskim odbędzie się kolejne spotkanie poświęcone abp. Józefowi Gawlinie, biskupowi polowemu Wojsk Polskich. Z wykładem poświęconym jego działalności wystąpi ordynariusz gliwicki, ks. bp Jan Kopiec.

W tym roku przypomnijmy, na mocy uchwały Rady Powiatu, obchodzimy Rok Arcybiskupa Józefa Gawliny. Ma to związek z przypadającą na 21 września 50. rocznicą śmierci biskupa-tułacza jak mówił o nim Ojciec Święty Jan Paweł II. Zwieńczenie obchodów roku gawlinowskiego zaplanowano na zamku na 18 listopada, w dzień jego urodzin. Jednak już 19 marca osoby zainteresowane tą postacią będą mogły wysłuchać na zamku wykładu ks. bp. prof. dr. hab. Jana Kopca. Prelekcja rozpocznie się po godz. 17.00. Poprzedzi ją, o godz. 16.00, uroczysta Msza św. odprawiona przez ordynariusza gliwickiego w kościele pw. św. Jana Chrzciciela na Ostrogu. Po wykładzie zaprezentuje się koło teatralne Tik-Tak z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rudniku. Arcybiskup Józef Gawlina to syn ziemi raciborskiej. Urodził się w Strzybniku w gminie Rudnik.

Co jeszcze na raciborskim zamku?

4 marca w godzinach 11.00-14.00 Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeprowadzi 2. cykl szkoleń dla rolników z powiatu raciborskiego, a 21 marca konferencję dla pracodawców organizuje tu – przy wsparciu Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim – Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu.

11 marca o godz. 17.00 ludzi żądnych wiedzy zapraszają Jan Kalabiński i Wojciech Wojtak ze Stowarzyszenia Skala działającego przy Obserwatorium Geofizycznym PAN w Raciborzu. Tym razem tematem wykładów i prezentacji będą stacja sejsmiczna w Raciborzu oraz ekspedycje na stacje polarne.

29 marca o 14.30, z okazji 10-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, na zaproszenie Koła Emerytów Racibórz-Centrum dla seniorów wystąpi prof. Jerzy Buzek, europoseł, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

 

/ps/

 

 ——————————————————-

 

zobacz także:

 

M. Lenk i DFK zaproszą ks. raciborskiego na uroczystości związane z 20-tą rocznicą odsłonięcia pomnika Eichendorffa.

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here