Droga Główna Południowa szansą dla regionu

Przy budowie znajdą zatrudnienie mieszkańcy regionu. Czytaj najnowszy numer dwutygodnika GazetaInformator.pl>>

 

- reklama -

Droga do przyszłości
Umowa na wykonanie dokumentacji projektowej Drogi Głównej Południowej stała się faktem. Za półtora roku mamy się cieszyć gotowymi planami jednej z największych inwestycji budowlanych w regionie. Wyłonieniu wykonawcy dokumentacji projektowej Drogi Głównej Południowej towarzyszyły kontrowersje. W trakcie przetargu odpadła firma AECOM Consulting, która zaoferowała najniższą cenę. Powodem jej wykluczenia był niewłaściwy sposób obliczenia ceny w ofercie przez wykonawcę. Ostatecznie wykonanie projektu przypadło katowickiej firmie MOSTY Sp. z.o.o. Losy drogi zresztą w ogóle nie należą do najprostszych. Jej koncepcja sięga 1998 roku. Możliwości finansowe jednak nakazały odłożyć ją ad acta. Dopiero wstąpienie Polski do UE urealniło perspektywę realizacji pomysłu. W 2005 roku budowa DGP została uznana za jedną z głównych dróg Subregionu Zachodniego.     

Liczby
Prezydent Wodzisławia Mieczysław Kieca powiedział nam, że będzie to jedna z większych inwestycji województwa Śląskiego. Na dzień dzisiejszy Zarząd Województwa Śląskiego zdecydował, że w ramach nowej perspektywy finansowej wszystkie środki będą skumulowane na budowę obwodnic głównych miast. To jest prawie 3 miliardy złotych. Koszt budowy DGP to bagatela 900 milionów złotych. Jej skalę można porównać nawet z budową odcinków Drogowej Trasy Średnicowej albo autostrady. Samo wykonanie dokumentacji zajmie ok. 1,5 roku.

Droga dla mieszkańca
Dla nas oznacza to pieniądze. Przy budowie trasy znajdą zatrudnienie ludzie z regionu. Lokalni przedsiębiorcy z różnych branż będą mogli starać się o podwykonawstwo. Wybudowanie tej trasy przyciągnie inwestorów. Droga będzie też błogosławieństwem dla już działających przedsiębiorców. Według prezydenta Kiecy DGP jest niezbędnym elementem rozwoju strefy ekonomicznej, a bez niej trudno mówić o rozwoju. W jego oczach nie ma strefy ekonomicznej, wokół których nie rozwijają się podwykonawcy. Tam gdzie lokuje się jakiś większy przemysł zawsze zyskują mali i średni przedsiębiorcy. Gra jest więc warta świeczki.

Sztama
Podpisanie umowy na opracowanie dokumentacji projektowej jest niewątpliwym sukcesem włodarzy gmin, przez które ma przebiegać Droga Południowa. Uzgodnienia dotyczące przebiegu trasy były kością niezgody pomiędzy gminą Wodzisław i Mszana. Jednak już w 2007 roku doszło do wypracowania kompromisu w tej kwestii. W 2009 roku porozumienia podpisały wszystkie zainteresowane gminy. Nie tylko pomiędzy gminami doszło do porozumienia. Także radni zawiesili topór wojenny na kołku. Poseł Ryszard Zawadzki powiedział nam – Samorządy znakomicie wywiązały się ze swojej roli i znalazły porozumienie. Od 2007 roku kosztowało to mnóstwo zabiegów, wysiłków, negocjacji, pism, problemów.

Leszek Iwulski

 

 

Artykuł zaczerpnięto z GazetaInformator.pl nr 160 / kwiecień 2014

 

Czytaj pełne wydanie

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here